Většina sexuálních hraček obsahuje škodlivé chemikálie

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 8.2.2019   

Pouze šestina testovaných sexuálních pomůcek neobsahovala škodlivé látky. Výrobky tohoto typu přitom přicházejí do styku se sliznicí, jež je na škodliviny obzvláště citlivá.

Dávno jsou pryč doby, kdy byly sexuální hračky k dostání pouze v kamenných specializovaných obchodech. Dnes si je každý může diskrétně objednat na internetu a nechat doručit až domů. Jejich prodej stoupá. Například v Německu se jedná o několik milionů kusů ročně. Naše partnerské spotřebitelské organizace Stiftung Warentest z Německa a VKI z Rakouska společně zkoumaly složení 18 sexuálních pomůcek (vibrátorů, Venušiných kuliček, vibračních kroužků, vibrátorů pro páry) různých známých značek (mimo jiné We-Vibe, Womanizer, Satisfyer nebo Durex). Cena produktů se pohybovala od 6,80 do 165 eur.

Výsledky byly velmi různorodé a v celé škále od neškodných až po chemicky nebezpečné výrobky. Tři vibrátory neobsahovaly naprosto žádné z hledaných problematických substancí. V dalších osmi testovaných produktech již došlo k nálezu škodlivin, jejich množství však nebylo zdravotně závadné. Naopak pět hraček při laboratorních zkouškách zcela propadlo kvůli vysokému obsahu jednoznačně nebezpečných chemikálií. K těmto látkám patří například bis(2-ethylhexyl)-ftalát (zkráceně DEHP), který může způsobit neplodnost, nebo polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), které jsou předpokládanými karcinogeny. Ukázalo se, že ani vysoká cena není zárukou chemické bezpečnosti – mezi pěti nebezpečnými vzorky byly dva velmi drahé vibrátory. Původní zprávu v němčině naleznete zde.

V posledních letech bylo spotřebitelských testů sexuálních pomůcek provedeno více. Magazín Kassensturz švýcarské veřejnoprávní televize SRF provedl v roce 2017 vlastní zkoušky. Zahrnul do něj osm nejprodávanějších vibrátorů od různých značek. Laboratoř se soustředila na výdrž, vibrace, hlučnost, kvalitu a voděodolnost. Pět žen posuzovalo vzorky v praxi – podle návodu k použití, programů a způsobu ovládání, ale i podle toho, jaké sexuální potěšení skutečně přinášejí. Podle praktického hodnocení i podle laboratorních výsledků byly nejdražší testované výrobky také nejlepší.

Přihlásit