Pro sociální sítě jsme čitelní, i když na nich nemáme profil

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.2.2019   

Informace o vaší identitě mohou být odvozeny od aktivit vašich přátel a známých, kteří na rozdíl od vás na sociálních sítích jsou. Nedávná studie ukázala, že svobodná volba být mimo dosah Facebooku nebo Twitteru je velmi iluzorní.

Vědci z univerzit v americkém Vermontu a australské Adelaide zkoumali přes 30 milionů veřejných příspěvků od 13 905 uživatelů Twitteru. Závěry své práce v lednu zveřejnili v časopise Natural Human Behaviour. Podle nich lze z postů 8-9 vašich známých přesně odhadnout, co příště na síť sami napíšete. Studie také ukázala, že když člověk svůj účet na sociální síti zruší nebo se na ni nikdy nepřihlásí, online příspěvky jeho kamarádů umožní s 95 % přesností předpovídat mnohé jeho aktivity.

Máte-li profil na Facebooku nebo jiné síti a žijete s vědomím, že dáváte všanc jen údaje o sobě, mýlíte se. Aniž byste si to uvědomovali, poskytujete informace i o lidech, se kterými se stýkáte.

Výzkum nastolil nové otázky o složité problematice soukromí ve společnosti propojené internetem. Přinejmenším teoreticky může kterákoli firma, vláda nebo jiný subjekt vytvořit číkoliv profil jen na základě informací z jeho okolí a využít jej k politickým, náboženským nebo obchodním cílům. Příslušná osoba se přitom na internetu nemusí vůbec angažovat.

Přihlásit