dTest: Dětské balzámy na rty obsahují potenciálně rizikové složky minerálních olejů

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 5.2.2019   

Před více než rokem informoval spotřebitelský časopis dTest, že většina testovaných balzámů na rty pro dospělé propadla v laboratorních testech kvůli výskytu potenciálně rizikových složek minerálních olejů. Na laboratorní rozbor proto poslal dodatečně i balzámy určené dětem. Nejnovější výsledky ukázaly, že ani dětské kosmetické produkty nejsou zárukou kvality.

Cílem nezávislého testu časopisu dTest bylo prověřit případnou přítomnost nežádoucích minerálních olejů v jeleních lojích pro děti. „Do laboratoře jsme odeslali 23 balzámů, mezi nimiž bylo i sedm vzorků pomád, které nejsou výrobci výslovně určené dětem. Rozhodli jsme se je ale zařadit, protože mohou spotřebitele mást – ať už kvůli pohádkovým postavám na obalu, barvám, matoucím názvům, lákavým vůním nebo příchutím,“ popisuje výběr výrobků Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Chemické zkoušky ukázaly, že 11 testovaných balzámů na rty je pro děti nevhodných a tři výrobky jsou dokonce potenciálně rizikové. Nevalné výsledky si většina balzámu odnesla právě kvůli výskytu minerálních olejů: konkrétně jejich aromatických uhlovodíků (MOAH) a nasycených uhlovodíků (MOSH). Minerální oleje se v kosmetice používají hlavně pro svůj zvlhčující efekt a schopnost vytvářet lesklý povlak. Látky MOSH jsou problematické zejména kvůli riziku hromadění ve vnitřních orgánech, nejčastěji v játrech, slezině nebo lymfatických uzlinách. V případě látek MOAH se zase jedná o potenciální karcinogeny.

„Kvůli chemickému složení řadíme mezi potenciálně rizikové tyto tři výrobky: H&M Frozen Disney Vanilla Watermelon Strawberry, Jelení lůj Princezna Bubble Gum a Tonymoly Panda´s Dream Pocket Lip Balm. Dále za nevhodné pro děti považujeme balzámy Astrid Kids Pusinkuje moje rty Štavnatá jahoda, Lip Smacker Fanta Orange, Maybelline New York Baby Lips Cherry Me, Kiehl´s Baby Lip Balm, Maybeline New York Baby Lips Peach Kiss, Minions Lip Balm Cola Stuart, Disney Minie Lippen-balsam Kirsche, Disney Frozen Apple Lip Balm, H&M Bella Strawberry Lip Balm, H&M Bubble Lip Balm, H&M MLP Hasbro Lip Balm Set Watermelon Vanilla Strawberry,“ vyjmenovává Hana Hoffmannová.

Přísnější pohled na složení jeleních lojů je oprávněný. Rty jsou pokryty jednou z nejtenčích vrstev kůže, při mazání rtů se nám proto do těla vstřebá výrazně více látek než například při mazání rukou. Kromě toho si část balzámů ze rtů slízneme. Podle Evropské komise dospělý člověk pravidelně používající balzám na rty spořádá nechtěně až 20 gramů „jeleního loje“ ročně, což odpovídá zhruba čtyřem průměrně velkým tyčinkám. U dětí to může být ještě více – balzámy je svou vůní a příchutí lákají takřka k nakousnutí.

Stejně jako v případě jiných potenciálně rizikových látek i zde platí, že pokud člověk používá velmi často výrobek s obsahem i minimálního množství škodlivin, jejich množství se sčítá a kombinuje s dalšími zdroji těchto i jiných chemických látek. Celkové množství takto zkonzumovaných chemikálií se pak kombinuje a pro organizmus může znamenat určité riziko.

dTest doporučuje spotřebitelům, aby pečlivě četli složení na obalu výrobků, zvlášť u dětských produktů. Všechny kosmetické přípravky musejí své složení uvádět v rámci takzvaného INCI listu (Mezinárodní nomenklatury kosmetických přísad), který je uveden na zadní straně obalu.

Praktické rady dTestu:

Jestli se chcete kritickým látkám obsaženým v balzámech na rty zcela vyhnout, sáhněte po výrobcích bez minerálních olejů.
Pod jakými názvy se na obalech ukrývají minerální oleje?

  • petrolatum (vazelína)
  • hydrogenated microcrystalline wax (hydrogenovaný mikrokrystalický vosk)
  • paraffinum liquidum (tekutý parafin)
  • synthetic wax (syntetický vosk)
  • paraffin
  • ozokerite (uhlovodíkový vosk)
  • cera microcristallina
  • ceresin

Pod jakými názvy se na obalech ukrývají nasycené a aromatické uhlovodíky?

  • polyisobutene
  • polybutene
  • hydrogenated polyisobutene
  • polyethylene
     

Přehled testovaných dětských balzámů najdete na webu www.dtest.cz/detske-balzamy-na-rty. Kompletní výsledky testu přineslo únorové vydání časopisu dTest.

Kontakty pro média:
Hana Hoffmannová, hoffmannova@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922
Kristýna Kuncová, kuncova@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Přihlásit