Test peletových kamen 2019

Publikováno v časopise 2/2019

Peletová kamna představují stále populárnější způsob vytápění domácností. Produkují méně emisí než klasická kamna na dřevo nebo krbové vložky, zapalují se automaticky a navíc na ně máte možnost získat dotaci Ministerstva životního prostředí. Abychom ověřili, zda se při jejich koupi nespálíte, nechali jsme v laboratoři otestovat šestici kamen dostupných v českých obchodech. Narazili jsme na nesrovnalosti ve slibovaném výkonu i na bezpečnostní problémy.

Testujeme také pelety

Kromě kamen se věnujeme i testům samotných dřevěných pelet. Jejich kvalitu jsme ověřovali už v roce 2015. Ze 14 vzorků dostalo velmi dobré, nebo dobré hodnocení hned 10 z nich. Propadly pouze dva kusy WalderaBrentop Premium, které nesplnily požadavky na kvalitu. Abychom měli aktuální informace, připravujeme nyní nový test dřevěných pelet. Výsledky vám představíme letos na podzim.

Peletová kamna jsou čím dál populárnější způsob vytápění. Dobře hřejí, splňují přísné emisní normy a díky automatickému zapalování a podavači paliva je topení téměř bez práce. Dřevěné pelety zároveň představují obnovitelný a lokální zdroj tepla. Dostojí ale ve skutečnosti kamna své pověsti? Ověřili jsme to v aktuálním testu, ve kterém jsme vyzkoušeli účinnost, obsluhu, bezpečnost nebo množství škodlivin u šesti peletových kamen dostupných na našem trhu.
Mimo to jsme se bavili o možnostech dotací na peletová kamna a kotle s Ing. Lucií Früblingovou ze Státního fondu životního prostředí ČR a zjišťovali jsme, jak se liší obsah škodlivin v kamnech na kusové dřevo a na pelety.


Databáze testovaných výrobků

Peletová kamna (6 výrobků)
poslední aktualizace: 31.1.2019


Přihlásit