Test dětských balzámů na rty 2019

Publikováno v časopise 2/2019

Z výsledků testu balzámů na rty pro dospělé (10/2017) vyšlo jasně najevo, že jejich hlavním kamenem úrazu jsou minerální oleje. Proto jsme se tentokrát rozhodli provést chemickou analýzu 23 vzorků „jeleních lojů“ určených pro děti. Klání mezi princeznami, miniaturními limonádami a jednorožci nedopadlo zrovna pohádkově.

V laboratoři jsme pátrali po přítomnosti minerálních olejů: směsi uhlovodíků získávaných z ropy, které lze po důkladné rafinaci používat i jako ingredience kosmetických přípravků. Konkrétně nám šlo o nasycené a aromatické uhlovodíky minerálních olejů (MOSH a MOAH). V prvním případě se jedná o látky, u nichž hrozí riziko hromadění ve vnitřních orgánech, druhá skupina se zase řadí mezi potenciální karcinogeny.

Na základě chemického rozboru jsme hodnotili možný dopad balzámů na tři věkové kategorie dětí: ve věku od 1 do 6 let, od 6 do 8 let a pro starší 12 let. Testované výrobky tentokrát neobsadily klasický žebříček, ve výsledku je dělíme na vhodné, nevhodné a potenciálně rizikové. Finální zařazení do skupin se odvíjí od toho, zda a případně v jakém množství v sobě jednotlivé balzámy minerální oleje obsahují.

Výsledky laboratorního testování nás ani v nejmenším nepotěšily. Ukázalo se, že bez výhrad můžeme pro malé děti od jednoho roku doporučit pouze dva testované exempláře. Mimo to lze ještě pět balzámů považovat za vhodné pro děti od 6 let a jeden pro děti starší 12 let. Ostatní si bohužel odnášejí hodnocení jako nevhodné, nebo dokonce potenciálně nebezpečné. Chemická analýza v jejich případě odhalila složení, které nepovažujeme u výrobků pro děti za vyhovující.

Kvůli chemickému složení řadíme mezi potenciálně rizikové tři výrobky: H&M Frozen Disney Vanilla Watermelon Strawberry, Jelení lůj Princezna Bubble Gum a Tonymoly Panda´s Dream Pocket Lip Balm. Dále za nevhodné pro děti považujeme balzámy Astrid Kids Pusinkuje moje rty Štavnatá jahoda, Lip Smacker Fanta Orange, Maybelline New York Baby Lips Cherry Me, Kiehl´s Baby Lip Balm, Maybeline New York Baby Lips Peach Kiss, Minions Lip Balm Cola Stuart, Disney Minie Lippen-balsam Kirsche, Disney Frozen Apple Lip Balm, H&M Bella Strawberry Lip Balm, H&M Bubble Lip Balm, H&M MLP Hasbro Lip Balm Set Watermelon Vanilla Strawberry.


Databáze testovaných výrobků

Dětské balzámy na rty (41 výrobků)
poslední aktualizace: 31.1.2019


Přihlásit