Test ovocných čajů 2019

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2019

Máte rádi ovocný čaj? Pokud ano, pak čtěte dál. Pouť do laboratoře jsme totiž tentokrát podnikli s 22 druhy ovocných čajů s příchutí lesních plodů. Sáčky s připomínkou léta v lese však otestováním získaly v mnoha případech hořkou pachuť. Téměř všude jsme našli rezidua pesticidů – i v čajích určených dětem a v jednom bio výrobku.

Vaříte si rádi voňavý ovocný čaj? Pokud ano, pak jste na správném místě. Po testu černých, zelených a bylinných, přišla řada i na kategorii čajů ovocných. Pouť do laboratoře jsme podnikli s 22 druhy s příchutí lesních plodů. Sáčky s připomínkou léta v lese však otestováním získaly v mnoha případech hořkou pachuť. Zjišťovali jsme, jak čaje působí na lidské smysly a zda neobsahují nežádoucí látky v podobě mykotoxinů, pesticidů a plísní. Téměř všude jsme narazili na rezidua pesticidů – a to i v čajích určených dětem a v jednom bio výrobku.

Tři dětské čaje obsahují nepřípustné množství pesticidů, a to VeltaTea – Čaj Malé čarodějnice s příchutí lesní směs (čaj určený dětem od 9. měsíce věku), babio – Dětský bio čaj lesní plody (čaj určený dětem od ukončeného 6. měsíce věku) a Krtečkův čaj – Lesní směs (čaj určený dětem od 9. měsíce věku). Kvůli pesticidům jsme podali podnět k prošetření situace Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

Problém s mnohačetnými nálezy pesticidů mělo dalších sedm ovocných čajů, a to: Jemča Lesní plody, Penny/Tea Party Forest Fruit Tea, BioGena Lesní plody, Zlatý šálek Lesní směs, Mokate Minutka Ovocný čaj s příchutí ostružiny, maliny a borůvky, Grešík Lesní plody a Loyd Lesní plody.
 


Testované výrobky - ovocné čaje (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ovocné čaje (22 výrobků)
poslední aktualizace: 31.1.2019


Přihlásit