Černé ovce: Jak snadno přijít o peníze

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Přečtěte si nový dTest

Publikováno v časopise 7/2009

Říká se „půjčky chodí plačky“ a platí to často oboustranně – ať už si půjčujete peníze vy nebo naopak, když je sami někomu půjčíte. V našem příběhu ze života půjde o ten první případ.
V Černých ovcích jsme už podruhé narazili na firmu FINPOMOC. Když jsme se s ní poprvé setkali, sídlila na Václavském náměstí v Praze. Tehdy se nám ozval mladý muž, který si stěžoval, že firma na něho poslala exekutora, ačkoliv jí všechno zaplatil.
Zjistili jsme, že klienti dávají firmě FINPOMOC při podepsání smlouvy souhlas s neomezeným inkasem a ta si potom z jejich účtu strhává podle vlastního uvážení i několik splátek najednou. Pochopitelně vše v souladu s úvěrovou smlouvou, ve které jsou stanoveny velmi, ale velmi vysoké smluvní pokuty téměř za všechno – za pozdní platbu i o pouhý jediný den, za to, že složíte peníze v hotovosti na její účet, protože správně vždy do 15. dne v měsíci si částku má strnout firma a peníze si prý nestrhne pouze tehdy, když na účtu nejsou.
Když jsme před dvěma lety odvysílali reportáž o praktikách firmy FINPOMOC, nic se nestalo, jen se ozvalo mnoho diváků, kteří se také cítili touto firmou poškozeni. Poukazovali zejména na to, že jim při sepisování smlouvy nikdo neřekl, že první splátka musí z účtu odejít v den, kdy peníze přijdou na účet, tedy že pro své potřeby mohou použít částku o jednu splátku nižší. A když první splátka nebyla zaplacena včas, firma FINPOMOC ihned začala jednat. V souladu s úvěrovou smlouvou předala případ dlužníka 1. moravské rozhodcovské společnosti se sídlem v Brně, která vydala platební výměr, nad kterým dlužník pouze žasl!

Přihlásit