Fotochromatické lyžařské brýle v testu neoslnily

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.1.2019   

Bez ochrany očí se na hory vypraví jen učiněný hazardér. Správné lyžařské brýle by měly být pohodlné a chránit zrak před mechanickým poškozením, povětrnostními vlivy i sluncem. Náročným laboratorním i praktickým zkouškám jsme podrobili třináct modelů tzv. fotochromatických lyžařských brýlí, které umějí na základě intenzity osvětlení měnit zatmavení zorníku. Výsledky těchto celkem drahých lyžařských pomůcek bohužel přinesly spíše zklamání. K nejčastějším prohřeškům patřila nízká UV ochrana a odolnost před nárazy a poškrábáním.

Sjezdové lyžování a snowboarding se mezi Čechy těší velké oblibě. K nezbytnému vybavení pro tyto zimní radovánky patří lyžařské brýle. Nechráněné oči totiž na svahu dostávají pořádně zabrat. Vítr, sníh, led nebo voda v očích požitek z jízdy zrovna neumocní. Mnozí z nás před zakaboněnou českou zimou za lyžovačkou prchají třeba k našim jižním sousedům do Alp, kde mají přeci jen větší šanci na sjíždění sluncem zalitých sjezdovek. Také sluníčko představuje pro zrak zátěž a měli bychom ho před paprsky chránit.

Lákavou variantu pro každé počasí představují fotochromatické brýle. Ty mají samozabarvovací skla (správně tedy zorník), která umí do několika desítek vteřin zareagovat na intenzitu okolního světla – ve tmě jsou čirá, na slunci ztmavnou. Měla by tedy poskytovat optimální výhled, ať už lyžujete pod zamračenou, nebo naopak prosluněnou oblohou.

Výrobky, které slibují univerzální nebo multifunkční využití, přirozeně vzbuzují naši zvědavost a lákají k otestování. Zakoupili jsme proto třináct modelů brýlí se samozatmavovacími zorníky (každý bylo nutné pořídit v několika kusech) a zaslali je expertům, kteří jsou na sněhu i v laboratoři jako doma. Očekávání byla veliká už proto, že tyto brýle nejsou nic levného. Nejlacinější testovaný model vás přijde na osmnáct stovek, na nejdražší vám jen tak tak bude stačit bankovka s naším prvním prezidentem.

Výsledky však nenaplnily očekávání. Hned čtveřice brýlí obdržela nedostatečnou známku. V pěnovém polstrování Smith Skyline jsme nalezli zpomalovače hoření. Ochrana před UV zářením byla pouze dostatečná a náchylnost k poškrábání vysoká. Trojice Atomic Savor M Photo, Cébé Origins M a Salomon X-View v UV ochraně zcela propadla a získala nejnižší možné hodnocení.

Kompletní test lyžařských brýlí naleznete v únorovém vydání našeho časopisu a na webu www.dtest.cz.


Přihlásit