Hoverboardy mohou představovat riziko požáru

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.1.2019   

Oblíbené kolonožky snadno vzplanou. Je proto nutné nakupovat pouze u důvěryhodných prodejců a dodržovat pokyny pro nabíjení. Některé modely byly kvůli nebezpečí požáru staženy z trhu.

Popularita elektrických vozítek prudce stoupá, jsou čím dál dostupnější a koupíte je i v běžných obchodních řetězcích. Ne všechny lithiové baterie však mají požadovanou kvalitu a mohou způsobit škody na životech i majetku. Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž, spotřebitele a boj proti podvodům (DGCCRF) se zabývá četnými případy, kdy hoverboardy vybuchly nebo vzplály při používání, ale i ve stand-by režimu a vypnuté. V některých případech se tak stalo dokonce před prvním použitím. Plameny jsou pak silné a rychle se šíří. Uživatelům u nekvalitních výrobků hrozí rovněž zásah elektřinou. DGCCRF proto nařídil stažení některých modelů z prodeje.

Snížit riziko výbuchu či vzplanutí vašeho hoverboardu lze dodržením několika pravidel. Kupujte důvěryhodné značky od prověřených prodejců. Nenechávejte hoverboard nabíjet dlouhodobě a rozhodně ho nenechávejte v nabíječce neustále. Dodržujte doporučenou dobu dobíjení, většinou okolo dvou hodin, a řiďte se návodem k použití. Používejte výhradně originální nabíječku a nenechávejte zařízení při nabíjení bez dozoru.

Jízda na hoverboardu může mít za následek také různá zranění. Američtí lékaři v letech 2015-2016 ošetřili 27 000 pohmožděnin, zlomenin a vážnějších případů. Doporučuje se proto používat helmu a chrániče jako například u bruslí či skateboardu. Původní zprávu o bezpečnostních rizicích hoverboardů naleznete zde.

Přihlásit