Test bezpečnostních aplikací 2019

Publikováno v časopise 1/2019

V chytrém telefonu nosíme osobní zprávy, fotografie, přihlašovací hesla do soukromých účtů a spoustu dalších citlivých informací. Přitom ruku na srdce – zajímáte se o to, zda je váš mobil chráněn před útokem hackera? A co uděláte v případě, že ho ztratíte? Pokud máte přístroj s Androidem, ideálním řešením je nainstalovat si bezpečnostní aplikaci. My jsme jich vybrali 22, a to jak v placených, tak bezplatných verzích. Narazili jsme jednak na všestranné pomocníky, ale i na programy s ochranou děravou jak řešeto.

V chytrém telefonu nosíme osobní zprávy, fotografie, přihlašovací hesla do soukromých účtů a spoustu dalších citlivých informací. Přitom ruku na srdce – zajímáte se o to, zda je váš mobil chráněn před útokem hackera? A co uděláte v případě, že ho ztratíte? Pokud máte přístroj s Androidem, ideální řešení je nainstalovat si bezpečnostní aplikaci. My jsme jich vybrali 22, a to jak v placených, tak bezplatných verzích. Narazili jsme jak na všestranné pomocníky, tak na programy s ochranou děravou jak řešeto.

Zabezpečení mobilu s Androidem není nic složitého. Stačí si stáhnout aplikaci a nechat ji v klidu pracovat. Horší je to s výběrem. Na trhu je přehršle programů, a to jak zdarma, tak za nemalé částky. V oblasti osobních dat přitom není místo pro experimenty. Po roce a čtvrt jsme se proto rozhodli zopakovat test aplikací pro ochranu mobilu. Aplikace jsme testovali na ochranu před škodlivými programy a kódy či před phishingovými stránkami, které se snaží z lidí vymámit citlivé údaje.

Dále jsme ověřovali, zda si poradí se ztraceným či odcizeným mobilem. Aplikace totiž zpravidla nabízejí vzdálenou lokalizaci mobilu, jeho vypnutí, smazání dat nebo zablokování v případě, že do něj zloděj vloží neautorizovanou SIM kartu. Náš test bohužel ukázal, že zdaleka ne vždy slibované funkce slouží tak, jak by měly.

V rámci testu bezpečnostních aplikací jsme nakonec vyzkoušeli i jejich obsluhu, zatížení mobilu včetně množství přenesených dat a v neposlední řadě jsme také sledovali data, která aplikace posílá serverům vývojáře nebo třetím stranám.


Testované výrobky - ochrany mobilů (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ochrana mobilů (22 výrobků)
poslední aktualizace: 28.12.2018


Přihlásit