Test tiskáren 2019

Publikováno v časopise 1/2019

Testy tiskáren pravidelně zařazujeme do zimních vydání časopisu. Nejinak je tomu i letos. Opět jsme prověřili tiskárny multifunkční i jednoúčelové, barevné i černobílé, s inkoustem i laserem. Některé jsou ideální pro domácí použití, jiné jako stvořené pro kancelář. Za špičkovou si připlatíte, na běžný tisk, kopírování a skenování ale s přehledem vystačí i některé s cenou pod tři tisíce. U části inkoustových modelů si však dávejte pozor na drastický nárůst nákladů na tisk při občasném použití.

Pro domácnosti jsou možná nejpraktičtější multifunkční inkoustové modely. V jednom těle naleznete jak tiskárnu, tak i kopírku a skener. Tato kategorie v našich testech patří k nejpočetnějším, letošek není výjimkou. Multifunkční inkoustovky jsme doplnili barevnými i černobílými víceúčelovými modely. Mysleli jsme i na ty, kteří si vystačí se samotným tiskem – své zástupce mají ve výsledkové tabulce barevné inkoustovky a barevné i černobílé jednoúčelové laserové tiskárny.

Všechny produkty prošly sadou zkoušek, které důkladně prověřily jejich praktické využití. Klíčové byly testy kvality tisku (textu, fotografií, grafů a tabulek a dokumentů obsahujících formátovaný text i grafiku). U multifunkcí jsme zjišťovali také kvalitu kopírky a skeneru. Sledovali jsme rovněž vybavenost a obsluhu – snadnost instalace a uvedení do provozu, obsažnost a srozumitelnost návodu k použití, reakce na zadání příkazů k tisku (včetně změn formátu, barev nebo kvality) a také údržbu a odstraňování běžných problémů (například nakládání se zaseknutým papírem či snadnost výměny použitých náplní).

Tabulka obsahuje i výsledky měření spotřeby elektrické energie, byť ta se na celkové známce nepodílí. Informativní funkci plní také vypočtené náklady na tisk. U každého výrobku uvádíme orientační cenu, na kterou vás při používání originálních náplní přijde vytištění jedné stránky textu, grafů a tabulek nebo barevné fotografie. Zvláštností inkoustových tiskáren je takzvaná dodatečná spotřeba, která může náklady na tisk v určitých případech citelně prodražit


jednoúčelové tiskárny laserové černobílé (porovnat)

jednoúčelové tiskárny laserové barevné (porovnat)

jednoúčelové tiskárny inkoustové (porovnat)

multifunkční tiskárny laserové černobílé (porovnat)

multifunkční tiskárny laserové barevné (porovnat)

multifunkční tiskárny inkoustové (porovnat)


Přihlásit