Test těstovin 2019 – vřetena

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2019

První potravinový test letošního roku věnujeme těstovinám. Proč jim? Do nového roku možná někteří vstupují se snahou ozdravit svůj životní styl a přitom „odlehčují“ jídelníček právě těstovinami. Na 23 vzorcích vřeten jsme prozkoumali kvalitu různých typů těstovin – semolinových, vaječných, bezvaječných i bezlepkových. Nejvíce nedostatků a slabin odhalila ochutnávka, ovšem narazili jsme i na lepek v bezlepkových těstovinách.

Lednový test jsme věnovali těstovinám a vybrali jsme druh, který mají podle průzkumů čeští spotřebitelé nejraději – fusilli neboli vřetena. Snažili jsme se o co nejširší pokrytí nabídky na trhu, proto jsme pro test vřeten vybrali těstoviny z měkké i tvrdé pšenice, druhy vaječné a bezvaječné a také několik speciálních bezlepkových výrobků.

Vřetena prošla sérií praktických i chemických zkoušek. Praktické vlastnosti jsme zjišťovali poté, co jsme vřetena připravili podle návodu do stavu al dente. Poté jsme pomocí speciálních přístrojů měřili jejich pevnost, lepivost a nechyběla ani klasická ochutnávka. Výsledky odhalily mezi jednotlivými kategoriemi těstovin výrazné rozdíly. Obecně nejlépe si co do tvrdosti a lepivosti vedly semolinové těstoviny vyrobené z tvrdé pšenice.

Chemické zkoušky se u všech kategorií zaměřily na mykotoxin deoxynivalenol. U vaječných jsme pak zjišťovali i obsah vajec, bezlepková vřetena prošla analýzou obsahu lepku. U bezlepkových těstovin jsme narazili na závažnější problém. Vřetena značky Sam Mills obsahovala dvojnásobné množství lepku, než kolik dovoluje legislativa.


bezvaječné (porovnat)

vaječné (porovnat)

bezlepkové (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vřetena (23 výrobků)
poslední aktualizace: 28.12.2018


Přihlásit