I levné elektronické teploměry měří přesně

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 3.7.2009   

Od letošního června je zakázán prodej rtuťových teploměrů. Pro měření tělesné teploty je třeba mít přesný přístroj. Časopis TEST otestoval 8 elektronických teploměrů. Levné kontaktní i drahé bezkontaktní teploměry jsou svou kvalitou srovnatelné. Některé drahé přístroje ovšem svou funkci neplní podle očekávání.
Zákaz prodeje rtuťových teploměrů přináší větší bezpečnost pro spotřebitele, ale i nižší zátěž pro životní prostředí. O kvalitě elektronických teploměrů kolují nejrůznější zvěsti a nepřesné informace. Pravdou je, že zdaleka ne každý přístroj měří přesně. A omylem, že drahé jsou lepší. Jeden z nejlepších teploměrů v testu stojí méně než 100 korun.

Na trhu jsou nabízeny teploměry pracující na základě různých technologií. Mezi nejprodávanější a nejlevnější patří kontaktní teploměry. Jsou malé, rychlé a teplota se s nimi měří nejlépe v ústní dutině.

Další kategorii představují ušní nebo čelní teploměry. I tyto modely jsou kontaktní a pracují na základě infračerveného záření. Práce s nimi je náročnější a při nesprávném použití „hlásí“ nepřesné výsledky. Jejich cena je oproti kontaktním vyšší.

Bezdotykové teploměry byly v testu nejméně spolehlivé. „Mohou se jevit jako velice praktické a hygienické, ale přesnou teplotu s nimi naměřily s obtížemi i zkušené zdravotní sestry,“ uvádí Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Testovaný bezdotykový teploměr přitom stál přes dva tisíce korun.

Kromě hodnocení jednotlivých výrobků lze v testu nalézt i podrobné rady, jak správně měřit teplotu pomocí elektronických teploměrů u dětí a dospělých.

Test elektronických teploměrů lze objednat jako dosílku časopisu TEST, vydání 11/2008. Je také přístupný na www.dtest.cz, pro předplatitele časopisu.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).


Přihlásit