TEST: Cestovní pojištění – rozdíl v ceně více než trojnásobný

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 29.6.2009   

Pro klidné prožití zahraniční dovolené je vhodné se pojistit. Nárok na bezplatnou zdravotní péči v rámci Evropské unie je jinak velmi omezený. Srovnání časopisu TEST ukázalo, že ceny cestovního pojištění čtyřčlenné rodiny na deset dní se pohybují od 350 do 1196 Kč. Rozdíly v pojistné ochraně tomu přitom vždy neodpovídají.
V rámci Evropské unie platí dohoda o poskytnutí bezodkladné základní zdravotní péče ve stejném rozsahu, jako ji dostávají místní občané. To může v případě nemoci či úrazu znamenat povinnost úhrady spoluúčasti či dalších nákladů a to všechno v prostředí a často i jazyce, které turista nezná.
Běžné cestovní pojištění poskytuje pro všechny běžné případy dostatečnou ochranu. Pojištěný může využít i asistenční službu, která mu pomůže překlenout i jazykovou bariéru. Některé pojišťovny ve standardu mají i různá připojištění, například pro případ ztráty zavazadel či odpovědnosti za způsobenou škodu,  zpravidla ale bývají za příplatek.
Jak však ukázalo srovnání časopisu TEST, rozdíly v cenách obvykle neodpovídají rozsahu poskytnutých služeb. Ceny cestovního pojištění pro čtyřčlennou rodinu se dvěma dětmi do 15 let pro desetidenní dovolenou např. v Chorvatsku se pohybovaly při sjednání přes internet od 350 Kč do 1196 Kč. Je-li spotřebitel již klientem příslušné pojišťovny, může získat v některých případech slevu.
Nejvýhodnější sazby je možné získat u ČSOB Pojištovny, Generali Pojišťovny a pojišťovny Uniqa. „Spotřebitel by se vždy měl před jakoukoliv cestou ujistit, že na jím plánované aktivity se pojištění vztahuje bez omezení. Jinak se mu může stát, že například při úrazu na vodních lyžích by si případné náklady na ošetření musel hradit sám,“ vysvětluje Karel Pavlík z časopisu TEST.
Cestovní pojištění je často přidáváno i jako doplňková služba k platebním kartám, která se někdy vztahuje i na rodinné příslušníky. Majitel karty by však v těchto případech měl pečlivě kontrolovat pojistné podmínky a limity, zda vyhovují pro danou cestu. „Setkali jsme se s případem, kdy pojištění platilo pouze tehdy, pokud cesta byla uhrazena danou platební kartou, i s tím, že pojistné limity byly významně nižší,“ dodává Pavlík.

Srovnání 18 cestovních pojištění pro celou rodinu vychází v červnovém vydání časopisu TEST.

Kromě srovnání nabídky cestovního pojištění vychází v rozšířeném vydání časopisu test dětských autosedaček, dále test kompaktních úsporných zářivek, přípravků proti celulitidě a vysavačů.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, tel.: 241 404 922
Karel Pavlík, tel.: 241 404 922

Přihlásit