Jak vybrat lososa

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2021 Obsah dubnového dTestu

Aktualizováno: 26.11.2018

Český název losos neoznačuje jednu konkrétní rybu, ale zastřešuje hned několik druhů lososovitých. Losos na vašem talíři bude pravděpodobně buď losos obecný, nebo losos gorbuša. Jak ukázal náš test, druh ryby úzce souvisí se způsobem chovu a tučností.

U balených ryb a filetů se latinský název ryby dočtete na obalu. Losos obecný (Salmo salar) nebo také atlantský je největší z rodu Salmo, který po dvou letech dorůstá do délky přes 70 cm. Ke komerčním účelům se losos obecný chová v akvafarmách například v Norsku, Irsku, Kanadě nebo v Rusku. Tvoří 90 % chovaných lososů na trhu a 50 % celkového trhu s lososy. V divoké přírodě jej člověk prakticky vylovil. Losos gorbuša (Oncorhynchus gorbuscha), v angličtině známý jako pink nebo humpback salmon, je nejmenší a nejhojnější ze skupiny pacifických lososů. Gorbuša si libuje ve studených vodách s teplotou do 14 °C, jeho přirozeným prostředím jsou arktické a pacifické pobřežní vody a řeky. Na rozdíl od lososa obecného se gorbuša cíleně chová na farmách jen mizivě, drtivá většina žije volně a loví se na moři.

V obchodech se můžete setkat s rybami balenými a nebalenými, které se prodávají o pultů s obsluhou. Mražené ryby se prodávají v celku či v podobě celých či naporcovaných filet. Na nich se spotřebitel musí dočíst, o jaký typ ryby se jedná. U dalších rybích produktů, například mletých polotovarů apod. tato informace povinná není, přesto ji obvykle výrobci zmiňují.

Na každém balení mražené ryby najdete datum minimální trvanlivosti a datum zamrazení, které se vyplácí respektovat. Ryby by měla být co nejčerstvější, doba od zamrazení by tedy neměla být příliš dlouhá. Jak jsme se přesvědčili na vlastní kůži, po uplynutí data minimální trvanlivosti sice zůstává ryba z pohledu chemického složení stejná, utrpět však mohou její ze senzorického pohledu. Maso může dlouhodobým skladováním v mrazničce „vymrznout“, tedy vyschnout.

Databáze testovaných výrobků

Mražené filety z lososa (9 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2018


Přihlásit