Energetické štítky vysavačů uvádějí nepravdivé údaje, soud je zrušil

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.11.2018   

Tribunál Evropské unie, který je součástí Soudního dvora EU, 8. listopadu zrušil současné energetické označování vysavačů. Podle něj zařazení do kategorie A+++ až D neodpovídá reálným podmínkám.

Energetické štítky byly původně zavedeny proto, aby spotřebitele informovaly o spotřebě a výkonnosti spotřebičů. K určení klasifikace se však přístroje zkoušejí s prázdnou nádobou nebo sáčkem na prach, což odporuje realitě.

Britský výrobce domácích spotřebičů Dyson se na tribunál obrátil poprvé v roce 2015, kdy soudci rozhodli, že testování vysavačů s plnými sáčky nebo zásobníky na nečistoty by nebylo spolehlivé ani opakovatelné. Když se však Dyson odvolal a poukázal na skutečnost, že Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC), která vypracovává a publikuje mezinárodní normy, má vypracovaný protokol na zkoušky s plnými sáčky či zásobníky (připomeňme, že naše testy vysavačů rovněž probíhají podle realistických scénářů).

V odvolacím řízení Soudní dvůr Evropské unie uznal opodstatnění stížnosti a vrátil případ Tribunálu. Ten pak rozhodl, že testování, které neodpovídá záměru energetických štítků informovat spotřebitele o energetické náročnosti vysavačů při jejich běžném používání, je chybné. Evropská komise v tomto případě přehlédla důležité pravidlo směrnice. Proti soudnímu rozhodnutí se může odvolat do 2 měsíců a 10 dnů. Po tuto dobu bude platit původní stav.

Dyson si však nestěžoval s ohledem na zájmy spotřebitelů, nýbrž ve snaze prokázat výhody své cyklonové technologie, která na rozdíl od klasických sáčkových a bezsáčkových vysavačů nejspíše netrpí snížením výkonnosti kvůli vysátému prachu. Přesto může mít rozsudek zásadní vliv na další vývoj. Problém se může dotknout i dalších spotřebičů – spotřebitelské testy často ukazují nesrovnalosti mezi jejich skutečnou energetickou náročností a údaji, poskytnutými výrobci.

Co bude dále?

Pokud se Evropská komise proti rozhodnutí neodvolá a současná klasifikace bude zrušena, může dojít buď k ukončení štítkování, nebo ke změně způsobu zkoušení. Přitom Evropský parlament před rokem a půl rozhodl o zjednodušení energetických štítků, které se má u vysavačů uskutečnit v období 2021-2025. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Přihlásit