Srovnání: Vaječné likéry a likéry z vajec

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2018

Před Vánocemi bývá kolem regálů se žlutými lahvemi s alkoholem docela rušno. Pro někoho jde o nepostradatelnou součást svátečního popíjení, jiní se bez něj neobejdou při přípravě domácího cukroví. V každém případě letos ruchu kolem vaječného likéru ještě přibylo. Rozpoutal ho soudní spor německých výrobců o používání mléka jako suroviny k výrobě oblíbeného nápoje. Co do tradičního zimního drinku vlastně správně patří?

tip dTestu

Dosavadní praxe používat při výrobě vaječných likérů mléko možná vezme za své. To znamená, že by většina těchto nápojů ve stávající podobě mohla přijít o nárok na označení vaječný likér. Důvodem je nový výklad evropského nařízení, podle kterého se musí pro výrobu používat výhradně vyjmenované suroviny. Jak se kauza vaječný likér bude nadále vyvíjet, však ukáže čas.

Pokud máte rádi vaječný likér s mlékem, které mezi předepsané ingredience nepatří, pak možná bude v budoucnu více než kdy jindy důležité sledovat při nákupu podíl použitých žloutků. Předepsané minimum v kategorii likér s přídavkem vajec je totiž poloviční (70 g/l nebo cca 7 %). Doporučujeme také vyhýbat se azobarvivům, která nejsou v likérech nezbytná.

Vaječný likér neboli vaječňák či dokonce vaječný koňak stojí se svým předepsaným minimem 150 gramů cukru v litru na pomezí mezi dezertem a alkoholickým nápojem.

Identifikujeme ho většinou hlavně podle specifické barvy, díky které může spolu s konzistencí připomínat šodó. Často jej také vyrábíme doma – internet recepty na pravý domácí vaječný likér doslova přetéká.

Jen těžko se bez něj obejdou tradiční vánoční vosí hnízda nebo koňakové špičky. V italských Alpách jej lyžaři usrkávají v podobě teplého bombardina s porcí našlehané smetany. Data společnosti Nielsen odhalují, že se v Česku za uplynulý rok prodalo bezmála milion litrů krémových likérů se žloutky a utržilo se za ně přes 160 miliónů korun.

Víte ale, že není všechno vaječný likér, co tak na první pohled vypadá? Zajímali jste se někdy, kde se bere jeho sytě žlutá barva?

My ano, a proto jsme vyrazili na nákupy a vybírali likéry, které měly co do činění s vejci a upoutaly nás žlutou barvou. Jinými slovy, nakoupili jsme 15 vaječných likérů. Nebo ne?

Co je vaječný likér? Trochu se to zamlžilo

Řekněme si hned na začátek, že termín vaječný likér není možné napsat na jakoukoli lahev se žlutým krémovým nápojem jen proto, že se v něm nachází žloutek.

Jako vaječný likér se totiž oficiálně (v tuto chvíli) smí označovat pouze takový výrobek, ve kterém se nacházejí žloutky v množství alespoň 140 gramů na litr likéru, bílek a cukr či med. Zároveň obsahuje minimálně 14 % alkoholu v podobě lihu, destilátu nebo pálenky a používá povolená barviva, zahušťovadla a aromata.

Požadavky evropského nařízení č. 110/2008 si řada evropských výrobců dosud vykládala tak, že ve vaječném likéru musejí být ony vyjmenované složky, ale k nim je možné doplnit i další suroviny. Proto většinou do likéru přidávají ještě mléko či zahuštěné mléko. A to se právě stalo jablkem sváru mezi výrobci v Německu.

Odlišný pohled na věc

O co přesně šlo? Německý výrobce podal žalobu na svého konkurenta za to, že nedodržuje platnou evropskou legislativu a přidává do svého vaječného likéru mléko. To totiž podle něj nemá ve vaječném likéru co pohledávat, protože o něm úřední dokument vůbec nemluví. Hamburský soud se obrátil na Evropský soudní dvůr se žádostí o rozhodnutí, zdali mají výrobci nařízením uváděný výčet ingrediencí považovat za konečný, nebo se připouští i použití dalších surovin.

Na konci letošního října spatřilo světlo světa průlomové rozhodnutí Evropského soudu, že vaječný likér smí obsahovat pouze ty suroviny, které legislativa vyjmenovává. A žádné jiné.

Co to znamená pro likérky, které dosud mléko používaly? Až příslušné orgány při kontrolách začnou rozsudek uplatňovat, bude na výrobcích, zda změní svou recepturu a mléko vynechají, nebo se rozhodnou ve výrobě pokračovat v nezměněné podobě a likér již neponese název vaječný. Tato změna se bude týkat nejen výrobců u nás, ale všech po celé Evropě.

Je tedy nemilou zprávou, že i ty výrobky, které nyní nesou název vaječný likér, jím s ohledem na nedávné rozhodnutí soudu vlastně nejsou. Z vaječných likérů, které jsme srovnávali, obsahovaly totiž mléko všechny vyjma jednoho. Nápoj Old Destillerie Egg Liquor by dostál novému, puristickému pohledu na vaječný likér jako jediný.

Stejná tvář, jiná povaha

Během nakupování vaječných likérů a likérů s přídavkem vajec jsme postupovali stejně jako běžní spotřebitelé. To znamená, že jsme vzali, co je v nabídce a zaplatili u pokladny. Děláme to stejně i v našich testech – nedomlouváme se s výrobci či prodejci, aby nám výrobky posílali či darovali. Někdy se proto může stát, že výrobce zrovna mění recepturu či etiketu a doprodává staré zboží. Ve výsledku to může znamenat, že zákazník má šanci setkat se po nějakou dobu s dvěma verzemi najednou a nemusí o této skutečnosti vědět. To se nejspíš stalo i nám v případě Lidl/Alliance Vaječný likér, anebo zkrátka v Lidlu existují dva různé likéry ve stejném balení.

Výrobek, který se nám dostal do rukou, obsahoval problematická (a zejména zbytečná) syntetická barviva – tzv. azobarviva. Jak nás však upozornil náš čtenář, existuje i na chlup stejná varianta bez azobarviv.

Pokud si půjdete pro svůj oblíbený vánoční nápoj do Lidlu, věnujte pozornost složení na jeho etiketě. Máte možnost odnést si lepší výrobek bez azobarviv.

       

Co vaječný likér není?

Budeme-li se držet v současnosti stále platné legislativy, pak likéry, které nesplňují jakoukoli z minimálních podmínek, ač žluté a se žloutky, vaječnými likéry oficiálně nejsou. Existuje však velmi podobný výrobek, který má také svá pravidla (alespoň 15 % alkoholu a 70 g žloutků v litru) a který je přípustné označovat jako tzv. likér s přídavkem vajec.

Výčet dalších surovin pro výrobu – totožných s vaječným likérem – je ale v tomto případě pouze „charakteristický“, nikoli výlučný.

V našem srovnání je to zatím případ jen dvou lahví. Walcher Bombardino a Royal Vaječný cream mají málo žloutků, aby mohly být vaječnými likéry, ale dost na to, aby se o vejcích mohlo mluvit v názvu. Pokud bychom však už teď chtěli  likéry roztřídit v souladu s rozhodnutím evropského soudu, pak by všechny srovnávané vaječné likéry – vyjma Old Destillery Egg Liqueur – spadly právě do kategorie „likér s přídavkem vajec“.

Ten, který stojí opodál

Množstvím přidaných žloutků nesplňuje parametry vaječného likéru ani Metelka Moravský Vaječný Tradiční, který jich obsahuje 12 %. Jako jediný ovšem nevyhovuje ani požadavkům na výše zmíněný likér s přídavkem vajec, z jehož škatulky ho vyřazuje nízký, 14% podíl alkoholu.

Právní neukotvenosti si je dobře vědom i jeho výrobce, který zvolil obchodní název bohatý na přídavná jména, aniž by na etiketě zmínil slovo likér. I to však spotřebitel na lahvi najde – na přebalu víčka.

Svědčí to o záměru výrobce vytvořit spíše dojem vaječného likéru v hlavě spotřebitele než opravdový vaječný likér v lahvi. Legislativní název výrobku „ostatní alkoholický nápoj“ napovídá, že ambice dostat se mezi vaječnou elitu tento nápoj vzdal předem.

Se žloutky problémy nejsou

Naše hodnocení vycházelo z informací na etiketách lahví. Sledovali jsme, zda výrobci dodrželi minimální podíl žloutků a alkoholu a jaké použili další suroviny, zejména azobarviva. Do pořadí se promítly i chyby v označování na etiketách. Výrobky jsme rozdělili do dvou tabulek – v jedné najdete vaječné likéry, které vyhovují platné legislativě (před soudním rozhodnutím), ve druhé pak ostatní likéry, ve kterých se nacházejí žloutky.

Jak to dopadlo? Obsah žloutků splnily ve svých likérových kategoriích všechny, přesněji řečeno, legislativní názvy likérů na obalech souhlasily s požadovaným minimálním množstvím žloutků. A to i přes to, že někteří žloutkový podíl na svých obalech neuvádějí, ačkoli je to jejich zákonná povinnost. U části výrobků jsme podíl žloutků zjistili až přímým dotazem u výrobce. Pár jsme jich zastihli právě při práci na nových etiketách, na kterých tento nedostatek napravují.

Azobarvivy se nešetří

Problém nebyl ani s požadovaným obsahem alkoholu. Mezi výrobky se sice našly rozdíly, nicméně minimální hranici u svého typu alkoholického nápoje splnily všechny. Považovali jsme za přednost, pokud výrobce použil namísto obyčejného lihu rum, tedy sofistikovanější, nákladnější a chutnější surovinu. Výrobkům, které jej obsahovaly, jsme za něj připsali body k dobru.

Horší to však bylo s přídatnými látkami. Ne že by byly použity takové, kterým je v likérech přítomnost zapovězena, jde však o jejich charakter, v některých případech mírně řečeno problematický.

Azobarviva (konkrétně tartrazin, žluť SY a košenilová červeň A), která se v likérech nezřídka nacházejí, patří mezi chemické sloučeniny s výbornými barvicími vlastnostmi – odolávají času a neblednou. O jejich problematičnosti ale svědčí fakt, že se na obalech potravin s azobarvivy musejí od roku 2010 uvádět informace, že „mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“. Ačkoli děti nejsou cílovou skupinou pro výrobce alkoholických nápojů, otázkou zůstává, proč je zapotřebí likér se žloutky vůbec barvit, navíc barvivy s pochybnými dopady na lidské zdraví.

Advokát či grog s vejci

  • Likér s vaječnými žloutky je oblíben po celé Evropě. Na pozadí soudního rozhodnutí proto není bez zajímavosti, že recepty z různých koutů Evropy na výrobu domácího vaječného likéru běžně s mlékem počítají.
  • Anglický výraz pro vaječný likér eggnog vznikl zkrácením výrazu egg’n’grog, tedy vejce s grogem.
  • Bezalkoholovou verzi vaječného likéru představuje dezert nazývaný ptačí mléko, který kombinuje vejce, mléko, cukr a škrob.
  • V nizozemštině se vaječný likér označuje jako advocaat. Označení se zrodilo zkrácením slova advocaatenborrel neboli advokátský drink. Název vznikl na konci devatenáctého století podle domněnky, že nápoj prospívá hlasivkám, které advokáti zatěžují při svých veřejných projevech.

Jen pět výrobků z 15 sledovaných si vystačilo s přírodním barvivem jako kurkumin či lutein (Klasik Vaječný likér, Penny/Královská palírna Vaječný likér, Missis Vaječný sen Extra hustý a Albert/Spirit Aal) anebo se obešly zcela bez barviv (Božkov Vaječný vanilka).

V tabulce můžete také vidět, které výrobky jsou zahuštěny či „stabilizovány“ xantanovou gumou (Bartida, Mis­sis, Metelka a Royal).

Chceme více péče o etikety!

Pořadí mírně ovlivnila také správnost etiket. Jak často zmiňujeme, správné značení výrobků je velká věda, do níž promlouvá několik právních dokumentů. Pokud výrobek nese název vaječný likér, pak by měl splňovat legislativní požadavky nejenom na výrobu, ale i na své označování. To v tomto případě znamená povinnost výrobce napsat, kolik vajec, respektive žloutků použil. Nepodařilo se to však u likérů značky Božkov, Fruko Schulz a Old Destillerie. Poslední jmenovaný se navíc podle svých slov může pyšnit nejvyšším žloutkovým podílem, je proto s podivem, proč se o tom z láhve nedočteme.

U likéru Bartida zapomněl výrobce zvýraznit alergenní složky, ačkoli takovou povinnost mají všichni výrobci potravin již čtyři roky. U likéru Walcher se zase nedozvíme, o jaký typ alkoholického nápoje se jedná. Všechny jmenované mají proto v tabulce v parametru chyby v označování uvedeno „ano“.

vaječné likéry

  • Klasik Vaječný likér

    cena 76 Kč

    objem 500 ml

    cena za 100 ml 15,20 Kč

    pořadí 1.

    obsah žloutků 14 %

    alkohol

    obsah alkoholu 17 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [a]

    počet azobarviv 0

    zahušťovadla [n]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [n]

    složení mléko, cukr, vaječné žloutky, líh, aromata, vaječné bílky, barvivo kurkumin

    výrobce/prodejce Palírna u Zeleného stromu, a.s., Ústí nad Labem

    datum minimální trvanlivosti 22.01.2020

  • Penny/Královská palírna Vaječný likér

    cena 80 Kč

    objem 500 ml

    cena za 100 ml 16 Kč

    pořadí 1.

    obsah žloutků 14 %

    alkohol

    obsah alkoholu 17 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [a]

    počet azobarviv 0

    zahušťovadla [n]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [n]

    složení voda, cukr, zahuštěné mléko slazené, vaječné žloutky, líh, aroma, vaječné bílky, barvivo lutein

    výrobce/prodejce St. Nicolaus, a.s., Slovensko

    datum minimální trvanlivosti 18.06.2019

  • Božkov Vaječný vanilka

    cena 120 Kč

    objem 500 ml

    cena za 100 ml 24 Kč

    pořadí 3.

    obsah žloutků 148 g/l

    alkohol

    obsah alkoholu 15 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [n]

    počet azobarviv 0

    zahušťovadla [n]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [a]

    složení mléko, cukr, melasový líh, vaječné žloutky, aromata

    výrobce/prodejce Stock Plzeň-Božkov, s.r.o., Plzeň

    datum minimální trvanlivosti 13.06.2020

  • Albert/Spiritaal Vaječný likér 17

    cena 90 Kč

    objem 500 ml

    cena za 100 ml 18 Kč

    pořadí 4.

    obsah žloutků 14 %

    alkohol

    obsah alkoholu 17 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [a]

    počet azobarviv 0

    zahušťovadla [a]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [n]

    složení cukr, plnotučné mléko, líh, vaječné žloutky, vaječné bílky, aroma, stabilizátor xanthan, barvivo lutein

    výrobce/prodejce Rudolf Jelínek, a.s., Vizovice

    datum minimální trvanlivosti 08.06.2021

  • Missis Vaječný sen Extra hustý

    cena 204 Kč

    objem 1000 ml

    cena za 100 ml 20,40 Kč

    pořadí 4.

    obsah žloutků 14 %

    alkohol

    obsah alkoholu 16 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [a]

    počet azobarviv 0

    zahušťovadla [a]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [n]

    složení mléko, cukr, vaječné žloutky, líh, aromata, barvivo lutein, stabilizátor xanthan, vaječný bílek

    výrobce/prodejce Palírna u Zeleného stromu, a.s., Ústí nad Labem

    datum minimální trvanlivosti 22.01.2020

  • Bartida Vaječňák

    cena 275 Kč

    objem 1000 ml

    cena za 100 ml 27,50 Kč

    pořadí 6.

    obsah žloutků 140 g/l

    alkohol

    obsah alkoholu 17 %

    použitý alkohol rum

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [a]

    přírodní barviva [n]

    počet azobarviv 2

    zahušťovadla [a]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [a]

    složení mléko, cukr, rum, vaječné žloutky, přírodní výtažek z vanilky, aroma, stabilizátor xanthan, barviva: tartrazin, žluť SY

    výrobce/prodejce Bartida, s.r.o., Praha 1

    datum minimální trvanlivosti 26.04.2021

  • Albert/Pod Věží Vaječný likér

    cena 76 Kč

    objem 500 ml

    cena za 100 ml 15,20 Kč

    pořadí 7.

    obsah žloutků 14 %

    alkohol

    obsah alkoholu 15 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [n]

    počet azobarviv 3

    zahušťovadla [n]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [n]

    složení cukr, zahuštěné slazené mléko plnotučné, vaječné žloutky, líh, aromata, barviva: tartrazin, žluť SY, košenilová červeň A, vaječné bílky

    výrobce/prodejce Palírna u Zeleného stromu, a.s., Ústí nad Labem

    datum minimální trvanlivosti 02.08.2020

  • Lidl/Alliance Vaječný likér

    cena 80 Kč

    objem 500 ml

    cena za 100 ml 16 Kč

    pořadí 7.

    obsah žloutků 14 %

    alkohol

    obsah alkoholu 15 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [n]

    počet azobarviv 3

    zahušťovadla [n]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [n]

    složení cukr, zahuštěné slazené mléko plnotučné, vaječné žloutky, líh, aromata, barviva: tartrazin, žluť SY, košenilová červeň A, vaječné bílky

    výrobce/prodejce Lidl Česká Republika, v.o.s., Praha 5

    datum minimální trvanlivosti 26.07.2020

  • Palírna u Zeleného stromu Vaječný sen

    cena 120 Kč

    objem 500 ml

    cena za 100 ml 24 Kč

    pořadí 7.

    obsah žloutků 14 %

    alkohol

    obsah alkoholu 16 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [n]

    počet azobarviv 3

    zahušťovadla [n]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [n]

    složení mléko, cukr, vaječné žloutky, líh, aromata, barviva: tartrazin, žluť SY, košenilová červeň A, vaječné bílky

    výrobce/prodejce Palírna u Zeleného stromu, a.s., Ústí nad Labem

    datum minimální trvanlivosti 11.04.2020

  • Božkov Vaječný likér

    cena 120 Kč

    objem 500 ml

    cena za 100 ml 24 Kč

    pořadí 10.

    obsah žloutků 148 g/l

    alkohol

    obsah alkoholu 15 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [n]

    počet azobarviv 3

    zahušťovadla [n]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [a]

    složení mléko, cukr, melasový líh, vaječný žloutek, aromata, barviva: košenilová červeň A, tartrazin, žluť SY

    výrobce/prodejce Stock Plzeň-Božkov, s.r.o., Plzeň

    datum minimální trvanlivosti 25.05.2020

  • Fruko Schulz Vaječný likér

    cena 73 Kč

    objem 500 ml

    cena za 100 ml 14,60 Kč

    pořadí 10.

    obsah žloutků 144 g/l

    alkohol

    obsah alkoholu 18 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [n]

    počet azobarviv 3

    zahušťovadla [n]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [a]

    složení mléko, cukr, líh, vaječné žloutky, aroma, barviva: tartrazin, žluť SY, košenilová červeň A

    výrobce/prodejce Fruko-Schultz, s.r.o., Jindřichův Hradec

    datum minimální trvanlivosti 27.02.2020

  • Old Distillerie Egg Liqueur

    cena 80 Kč

    objem 500 ml

    cena za 100 ml 16 Kč

    pořadí 10.

    obsah žloutků 178 g/l

    alkohol

    obsah alkoholu 14 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [n]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [n]

    počet azobarviv 3

    zahušťovadla [n]

    obal

    legislativní název výrobku vaječný likér

    chyby v označování [a]

    složení voda, líh, cukr, vaječné žloutky, aroma, barviva: žluť SY, košenilová červeň A, tartrazin

    výrobce/prodejce United Brands, s.r.o., Modletice

    datum minimální trvanlivosti neuvedeno

Pořadí je stanoveno na základě přítomnosti vybraných přídatných látek, použitého alkoholu a nedostatků v označování na obalu. V případě ostatních likérů s vejci hrál roli podíl použitých žloutků.

ostatní likéry

  • Metelka Moravský vaječný tradiční

    cena 131 Kč

    objem 1000 ml

    cena za 100 ml 13,10 Kč

    pořadí 1.

    obsah žloutků 12 %

    alkohol

    obsah alkoholu 14 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [n]

    počet azobarviv 1

    zahušťovadla [a]

    obal

    legislativní název výrobku ostatní alkoholický nápoj

    chyby v označování [n]

    složení mléko, cukr, líh, žloutky, bílky, aroma, stabilizátor xanthan, barvivo tartrazin

    výrobce/prodejce Rudolf Jelínek, a.s., Vizovice

    datum minimální trvanlivosti 18.06.2021

  • Walcher Bombardino

    cena 530 Kč

    objem 1000 ml

    cena za 100 ml 53 Kč

    pořadí 2.

    obsah žloutků 9 %

    alkohol

    obsah alkoholu 17 %

    použitý alkohol rum

    další použité suroviny

    mléko [a]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [n]

    počet azobarviv 2

    zahušťovadla [n]

    obal

    legislativní název výrobku likér s přídavkem vajec

    chyby v označování [a]

    složení mléko, cukr, rum, vaječný žloutek, barviva: tartrazin, žluť SY

    výrobce/prodejce Destilleria A. Walcher s.a.s., Itálie

    datum minimální trvanlivosti neuvedeno

  • Royal Vaječný cream

    cena 80 Kč

    objem 500 ml

    cena za 100 ml 16 Kč

    pořadí 3.

    obsah žloutků 9,2 %

    alkohol

    obsah alkoholu 15 %

    použitý alkohol líh

    další použité suroviny

    mléko [n]

    přírodní aroma [n]

    přírodní barviva [n]

    počet azobarviv 3

    zahušťovadla [a]

    obal

    legislativní název výrobku likér s přídavkem vajec

    chyby v označování [n]

    složení cukr, líh, vaječné žloutky, stabilizátor xanthan, aromata, vaječné bílky, barviva: tartrazin, žluť SY, košenilová červeň A

    výrobce/prodejce Palírna u Zeleného stromu, a.s., Ústí nad Labem

    datum minimální trvanlivosti 06.11.2019

Pořadí je stanoveno na základě přítomnosti vybraných přídatných látek, použitého alkoholu a nedostatků v označování na obalu. V případě ostatních likérů s vejci hrál roli podíl použitých žloutků.


Přihlásit