Test mleté skořice 2018

Publikováno v časopise 12/2018

Pokud bychom měli popsat typickou vůni Vánoc, mnozí z nás by zmínili skořici. I když ji lze v kuchyni používat celoročně, nejčastěji po ní přece jen saháme před Vánocemi. Jak kvalitní skořici si do cukroví, štrúdlu nebo svařeného vína nasypeme letos? O odpověď jsme požádali laboratoř, kam putovalo 12 vzorků mleté skořice. Přinášíme vesměs dobré zprávy. Žádné závažné problémy skořici netrápily.

Každoročně se věnujeme různým druhům koření, letos přišel na řadu test mleté skořice. Ačkoliv skořice patří mezi často nakupované druhy koření, nejvíce se po ní zákazníci shánějí v posledních třech měsících roku, v sezóně svařeného vína, štrúdlů a přípravy vánočního cukroví.

Nechali jsme otestovat 12 vzorků mleté skořice různých značek. V laboratoři jsme zjišťovali, zda skořice splňuje požadavkům vyhlášky 398/2016 Sb. na čistotu a obsah silic. Sledovali jsme množství nežádoucích látek – kumarinu spolu s aflatoxiny a pátrali jsme i po nežádoucích mikrobech – salmonelách a plísních. Chemické a mikrobiologické analýzy nakonec doplnila ochutnávka.

Od laboratoře jsme tentokrát vyslechli převážně dobré zprávy. Žádná ze skořic neměla potíže vyhovět legislativním požadavkům. Rozbory nežádoucích látek nám potvrdily, že by se používání skořice nemělo přehánět. Důvodem je játrům škodící kumarin, jehož přítomnost jsme zjistili ve všech 12 vzorcích. S jeho výskytem je nutné u skořice počítat, kumarin je totiž je nedílnou součástí skořicové silice. Dobrou zprávou bylo, že ačkoliv se zjištěná koncentrace kumarinu výrazně lišily, ani v jednom případě jsme nezaznamenali neobvykle vysoké hodnoty. Pátrání po aflatoxinech žádné problémy neodhalilo a dobře si vzorky vedly i při mikrobiologických a senzorických zkouškách.


Testované výrobky - mleté skořice (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mletá skořice (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2018


Přihlásit