Test soundbarů 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2018

Současné ploché televizory často nabízejí krásný obraz. Méně už jich ale umí vyprodukovat adekvátní zvukovou kulisu a přiblížit váš obývák malému kinosálu. Jednou z možností, jak sluchový požitek v domácích podmínkách zlepšit, je pořízení soundbaru. Laboratoř prověřila 35 modelů se subwooferem i bez něj. Kvalita zvukové reprodukce je proměnlivá, narazili jsme na povedené i průměrné modely. Zklamalo nás také několik dražších systémů.

Moderní televizory nasadily dietu. Ve stále tenčích přístrojích je však stále méně místa pro výkonné reproduktory. Přestože se výrobci snaží a některé (zejména) větší a dražší TV mají povedený zvuk, mnoho modelů audio kvalitou zaostává. Jedním ze způsobů, jak zážitek z přehrávaných filmů umocnit, je pořízení soundbaru.

Jde o vcelku jednoduché a zároveň elegantní řešení, při němž – na rozdíl od klasických soustav domácích kin – odpadá složité rozmisťování reproduktorů po místnosti. Soundbar (setkat se můžete i s přepisem sound bar) je kompaktní systém několika reproduktorů (většinou) umístěných do úzké, podlouhlé lišty. Pro lepší basy jsou některé dodávány s externím subwooferem. My jsme do testu zařadili oba typy, konkrétně 23 modelů se subwooferem a 12 jednodílných přístrojů. Dva výrobky představují výjimku – nejde o klasické lišty, ale rozměrnější ploché zvukové desky, tzv. soundbasy.

Soundbary rozhodně nejsou levné – méně než šest tisíc stála pouze pětice testovaných modelů a naopak jsme narazili i na přístroje s cenovkou výrazně přesahující dvacet tisíc. Po zjištění výsledků můžeme konstatovat, že se taková investice vyplatí pouze v některých případech.

Nejvíce nás pochopitelně zajímalo, jak soundbary znějí. Výsledky zkoušek kvality zvuku se proto na celkovém hodnocení podílejí ze 75 %. Testy zvuku je možné rozdělit do dvou skupin: laboratorní měření a poslechové zkoušky.


soundbary s externím subwooferem (porovnat)

soundbary bez externího subwooferu (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Soundbary 2018–2019 (48 výrobků)
poslední aktualizace: 28.11.2019


Přihlásit