Jak se nespálit s termohrnkem

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.11.2018   

Britští kolegové otestovali termohrnky a hrnky k opakovanému použití. Zároveň nám poradili, jak si takový výrobek vybrat, co zvažovat a co od vybraného výrobku očekávat.

Spotřebitelská organizace Which? testovala kávové hrnky k opakovanému použití a termohrnky různých cenových kategorií a různých značek. Zároveň provedla průzkum mezi spotřebiteli, aby zjistila, co je pro ně důležité při rozhodování o koupi a jaké jsou jejich zkušenosti.

Testovalo se, jak dlouho hrnek udrží teplotu nápoje a zda z něho nevytéká obsah. Spotřebitelé hlasovali o tom, jak dobře se jim který výrobek drží, používá a čistí. Nejlepší výrobek se velmi jednoduše udržuje, káva se vám z něj jen tak nevylije a zůstane dlouho teplá. Mezi testovanými však byly i takové produkty, ze kterých se obtížně pije, a ještě hůře se myjí. Z některých nápoj vyšplíchne i při lehkém drcnutí, a proto nejsou vhodné k použití v prostředcích do hromadné dopravy.

Jak vybrat ten správný?

Podle způsobu předpokládaného použití. Potřebujete-li nádobu, která bez problémů přežije krátký přesun, stačí hrnek k opakovanému použití s víčkem. Termohrnky k delším cestám bývají robustnější, měly by zvládnout bez úhony i silnější náraz, káva ani čaj by z nich neměly unikat a neměl by být problém nosit je ani v tašce či batohu, když potřebujete mít volné ruce.

Podle snadnosti mytí. Při každodenním používání vám může komplikovaná údržba trvat zbytečně dlouho. Mnohé hrnky jsou však v tomto ohledu jednoduché – odklopíte víčko a dáte je do myčky nebo je rychle a snadno opláchnete pod tekoucí vodou. Ne všechny ovšem snesou mytí v myčce. Některé jsou navíc navrženy tak, že špína ulpívá v těžko dostupných místech.

Podle toho, jak se vám drží. Čím větší nádoba je, tím hůře se drží, ale hůře se také vejde do tašky. Některé termohrnky mají proto ucho, jiné jsou vytvarované tak, aby lépe pasovaly do ruky, další mají gumový proužek a existují dokonce skládací hrnky na teplé nápoje.

Podle toho, jak udržuje teplo. Málokdo je rád, když mu káva vychladne. Test ukázal, že po dobu jedné hodiny většina výrobků udrží nápoje relativně horký. Na běžnou každodenní cestu to většinou stačí. Za 60 minut klesla teplota kávy v nejlepším hrnku o 8° C, v nejhorším o skoro 40° C. Velmi dobře si vedly i některé jednodušší hrnky bez termo úpravy.

S vlastním hrnkem ušetříte

Trend posledních let používat vlastní nádobky na kávu s sebou dorazil i k nám. Některé kavárny, kavárenské řetězce, ale i benzinové pumpy nabízejí slevu za kávu do vlastní nádoby. Sice se často jedná jen o nádobu příslušného podniku, kterou si tam koupíte a pak nosíte s sebou, ale chodíte-li stále stejnou trasou a máte-li své oblíbené místo, ušetříte tak za rok slušnou částku. Odměna nemusí být formou slevy, variantou je každá desátá káva zdarma nebojinýbonus. Při pravidelném použití se vám tak vyplatí také dražší modely, nicméně i za málo peněz lze pořídit kvalitní výrobek.

Dalším způsobem, jak s termohrnkem ušetřit, je nalít si do něj kávu uvařenou doma. Ovšem není káva jako káva, ceny té domácí se rovněž liší. Například překapaná vás vyjde levněji než káva z kapsle.

Přihlásit