Černé ovce: Případ kožených bund

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2020 Obsah březnového dTestu

Publikováno v časopise 6/2009

Hana Hachová věděla, že kožené bundy nemůže svěřit ledajaké čistírně. Proto jich několik oběhla a ptala se, zda to s kůží umějí. Většinou jí řekli, že ano s dodatkem: na vlastní riziko, které musí podepsat. Nelíbilo se jí to. Její dvě kožené bundy byly téměř nové a dohromady stály takřka 20 000 korun. Nakonec jí v jedné čistírně poradili, že v Praze 9 na Sokolovské ulici je čistírna Rapid service, která se na čištění kůží specializuje. Paní Hachové se zdálo, že její bundy budou v dobrých rukách.

Pracovnice čistírny ji ubezpečila, že kromě drobné změny barvy bude vše v pořádku a převzala téměř 1200 korun za vyčištění.
Bundy z čistírny přinesl manžel paní Hachové. Ta, když je uviděla, nevěřila vlastním očím. Zimní kožená bunda byla o mnoho odstínů tmavší, koukaly z ní tkalouny a navíc se výrazně srazila, třeba rukávy byly o 10 centimetrů kratší. Ještě hůř dopadla jarní bunda. Už nebyla pevná, proměnila se v jakýsi hadr, výrazně se srazila a podšívka o víc jak pět centimetrů přesahovala přes bundu.
V klidu domova sepsala reklamaci a druhý den se s bundami vydala do čistírny. Pracovnice je přijala a odeslala do centrály firmy Rapid service, která je v Senohrabech.

Za měsíc dostala paní Hachová vyrozumění, které jí vyrazilo dech. Údajně v čistírně podepsala, že souhlasí s čištěním, které může kožené bundy poškodit. Odepsala, že s vyřízením reklamace nesouhlasí, že žádný souhlas nepodepisovala a že chce škodu nahradit. Místo náhrady škody dostala další dopis, ve kterém bylo zopakováno, že s postupem čištění souhlasila a rizika podepsala.
Hana Hachová si zašla do čistírny pro bundy. Obě nyní vypadaly poněkud jinak než po vyčištění. Ze zimní bundy už tolik tkalounů nekoukalo, ale menší asi tak o dvě velikosti byla pořád. Ta jarní stále připomínala jakousi „napodobeninu“ kůže, jen podšívka z ní už tolik nevyčnívala. Po důkladné prohlídce jsme zjistili, že podšívka byla upravovaná, pravděpodobně zkrácena.


Přihlásit