Brusinky vás před infekcí močových cest nejspíš nespasí

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.11.2018   

Brusinky a výrobky z nich jsou již celá desetiletí považovány za efektivní prostředek proti infekcím močových cest, ale přehled existujících výzkumů nevyústil v jednoznačné potvrzení jejich účinnosti.

Zánětem močových cest trpí zejména ženy, a to aspoň jednou za život. Rizikovými skupinami jsou i děti, senioři nebo osoby se zavedeným močovým katetrem. Močové infekce způsobují převážně bakterie. Zasaženy můžou být močový měchýř i ledviny. Typickými projevy nemoci jsou pálení nebo bolest při močení, přítomnost krve v moči a potřeba neustále chodit na toaletu. Často je nejúčinnější léčbou nasazení antibiotik, která některé osoby s opakující se nemocí užívají z preventivních důvodů dlouhodobě. Léčiva však někdy mívají nežádoucí vedlejší účinky, vzniká i antibiotická rezistence.

Jako přírodní prevence nebo doplnění farmakologické léčby jsou známy brusinky - volně prodejné nebo zpracované v jiných produktech. V nabídce obchodů i lékáren je brusinková šťáva, brusinkový koncentrát, kapsle nebo tablety s brusinkami apod.

Rakouské organizace VKI a Medizin transparent se rozhodly zjistit, zda existují dostatečné vědecké důkazy o schopnosti brusinek bojovat proti močovému zánětu. Pokusily se shrnout závěry dostupných studií o jejich účinku. Zjistily, že ačkoliv jednotlivé práce zdánlivě žádaný efekt potvrzují, nejedná se o jednoznačně prokázané závěry.

Výzkumy většinou nejsou dost rozsáhlé, někteří účastníci ukončili spolupráci příliš brzy, výsledky nelze účinně srovnávat nebo shrnout. Všechny studie se shodují na absenci nežádoucích účinků brusinek a brusinkových výrobků, ač ani to není zatím dost dobře zdokumentováno.

Přihlásit