Krém proti vráskám s UV filtrem před sluncem neochrání

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.11.2018   

Krémy proti vráskám obsahují nejen koenzym Q10, kyselinu hyaluronovou či rostlinné výtažky, ale často i filtry chránící před působením slunce. Způsob používání pleťových krémů však tento efekt vylučuje a tělu tak dodáváme jen zbytečné chemikálie.

Již řadu let se UV filtry přidávají do nejrůznějších kosmetických prostředků, zejména do těch, které jsou určené k péči o pleť. Ochranu proti slunečnímu záření nabízejí dva z deseti krémů proti vráskám, které zkoumal francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs (původní zprávu ve francouzském jazyce naleznete zde). Podle jeho odborníků nejen nelze od produktů tohoto typu očekávat příslušný účinek, ale jejich používání nás navíc vystavuje nežádoucím chemikáliím.

Na paškál si vzali například krém značky Nivea, která přidává UV filtry do celé řady produktů, a krém značky Cien, jež patří obchodnímu řetězci Lidl. Oba krémy nabízejí ochranný faktor 15, který v přípravcích proti slunci značí střední ochranu proti UV záření. Znamená to, že vás použití tohoto krému ochrání před škodlivým složkami slunečního záření? Nikoliv. Krém proti vráskám nemůže nahradit produkt určený k ochraně před sluncem, který se běžně doporučuje aplikovat opakovaně každé dvě hodiny a který se má nanášet v dostatečné krycí vrstvě. Krém proti vráskám naopak používáme nanejvýše dvakrát denně a v mnohem menším množství.

Kontroverzní jsou i chemické látky, nabízející ochranu před ultrafialovým zářením v pleťových krémech. Octocrylene je potenciálně alergizující a předpokládá se, že narušuje hormonální rovnováhu. Nanočástice oxidu titaničitého (dioxid titánu) jsou potenciálně škodlivé pro lidský organizmus, dostávají se do něj i z jiných běžných výrobků, jako jsou sladkosti a zákusky nebo prášky proti bolesti, a když k tomu přidáme pleťový krém denního použití, množství chemikálie tak jen roste.

Je tedy vhodnější volit každodenní krém bez obsahu UV filtrů. Má-li ovšem skutečně pomoci v boji s vráskami, je třeba volit obezřetně. Jen 3 z deseti testovaných výrobků měly prokazatelný účinek.

Přihlásit