Výrobci léků si ve Švýcarsku platí za lepší umístění v regálech

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.11.2018   

Lékárny si nechávají za výhodné umístění léčiv a doplňků a jejich reklamu platit od výrobců, zjistil švýcarský spotřebitelský časopis K-tip.

Když nám lékárny na podzim nabízejí nosní spreje, sirupy proti kašli a pastilky na bolest v krku, na jaře mají v akci vše proti projevům pylových alergií nebo jsou v létě v regálech hned na ráně repelenty či opalovací přípravky, považujeme to za logickou sezónní záležitost.

Většina zákazníků se domnívá, že jsou konkrétní přípravky doporučovány nebo jednoduše viditelnější, jelikož je lékárník považuje za účinnější než ostatní. Švýcarští kolegové zjistili, že tomu tak není a že se i v tomto oboru jedná o jednoznačné obchodní zájmy. Podle nich jsou ve většině lékáren dobře viditelné a propagované jen produkty, pro které za to farmaceutické společnosti řádně zaplatily.

Vydělávají na tom zejména lékárenské řetězce, které po výrobcích požadují tzv. regálné, které zajistí léčivům nebo doplňkům dobré umístění v regálech. Jeho výše je důvěrná a nezveřejňuje se. K-tip však má pro své tvrzení důkaz – ceník regálného čtyř lékárenských řetězců, patřících stejnému dodavateli léčiv, Galenicare. Ten vlastní nejvíce švýcarských lékáren, přibližně 500.

Přihlásit