Celulitida – typické ženské trápení

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2020 Obsah červnového dTestu

Publikováno v časopise 6/2009

Projevy celulitidy se připodobňují ke struktuře pomerančové kůry, která při bližším pohledu odhaluje nerovnosti v podobě hrbolků a dolíčků. Celulitida postihuje údajně asi 83 % žen v populaci. Nejčastěji se vyskytuje na stehnech, bocích a hýždích, objevit se ovšem může i na pažích, či břiše. Její projevy mohou mít rozlišnou viditelnost a rozsah, což je jednak dáno individualitou každého člověka, jednak pak stupněm celulitidy.

Proč celulitida postihuje zejména, či jak se někdy uvádí – téměř výhradně – ženy? Nosným je v tomto ohledu zejména zásadní rozdíl v anatomickém uspořádání tukových buněk a podkožního vaziva u mužů a žen.

Nahlédnutí pod kůži

Podkoží je nejhlubší vrstvou naší kůže, nad ním je škára a poté nejsvrchnější vrstva – pokožka. V podkoží nacházíme vazivo, tukové buňky a také zakončení lymfatických a krevních cév. Místní vazivo je tvořeno dvěma druhy vláken, a to vlákny kolagenovými, která mají pevný charakter, a vlákny elastinovými, ta jsou naopak pružná. Vlákna jsou vedena mezi tukovými buňkami a vytváří hustou síť mezi našimi svaly a pokožkou.Přihlásit