Jak vybrat prostředky na změkčení vody

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.10.2018

Čím měkčí voda, tím lépe se v ní pere. Jednak je to dáno tím, že v měkké vodě lépe fungují aktivní látky pracích prostředků a pračka zásobená tvrdou vodou se rovněž musí potýkat s vodním kamenem.

Prevenci nabízejí změkčovače vody. Při nákupu změkčovacího prostředku můžete volit z několika forem. Nabízejí se gely, tablety nebo klasické prášky. Výsledky našeho testu nepotvrdily, že by některá z forem fungovala výrazně lépe.

Výrobci předepisují používat změkčovače při každém praní, na obalu proto doporučujeme sledovat údaje o dávkování, abyste měli představu, na kolik pracích cyklů balení vystačí. Velikost dávek se liší podle tvrdosti vody, přípravky dávkujte podle tvrdosti vody ve vaší domácnosti.  V našem testu se objevily prostředky, které 50 pracích cyklů zvládly z jednoho balení, ale byly i takové, u nichž bylo třeba devět krabiček. Může se stát, že dražší velké balení bude ve výsledku výhodnější než několik menších.

Složení změkčovacích přípravků nám při výběru příliš nepomůže. Uvádí se v něm totiž jen některé složky a ještě pod všeobecnými názvy. Na etiketě si můžete například všímat, zda výrobek deklaruje přítomnost fosfonátů, zda je jeho hlavní účinnou látkou zeolit nebo polykarboxyláty.

Databáze testovaných výrobků

Změkčovače vody (10 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2018


Přihlásit