Do světa bez pojištění

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Publikováno v časopise 6/2008

Mnoho lidí se při cestách do zahraničí opírá o různé bilaterální smlouvy jednotlivých států, o tzv. smlouvy o sociálním zabezpečení nebo o Evropský zdravotní průkaz. Nejčastěji tyto výhody najdeme v zemích Evropské unie. Na základě ujednání si státy slibují, že vzájemně svým občanům nabídnou „bezplatnou“ neodkladnou zdravotní péči.

Proč „bezplatnou“ v uvozovkách? Záleží na konkrétní listině, ale dokumenty velmi často staví cizí občany na roveň těch vlastních, což je i případ evropského průkazu. Nedostaneme tedy nic navíc. Platí-li domácí obyvatelstvo běžně spoluúčast, případně celé zákroky, i v případě, kdy bychom v Česku byli ošetřeni zdarma, za nás tamní pojišťovna víc nezaplatí. Zbytek (např. zmiňovanou spoluúčast) si doplatíme sami a nemůžeme ji nárokovat ani po návratu domů (kromě individuálních výjimek).
A ona by i „drobná“ spoluúčast mohla nakonec dosáhnout výše několika desítek nebo stovek tisíc korun. Stačí, když pojišťovna neproplatí kupříkladu leteckou přepravu z místa zranění do nemocnice. Dalším problémem může být to, že pojišťovna nezaplatí zdravotnickému zařízení ihned – leckde je zvykem, že za doktora musíme zaplatit a následně se úhrady domáháme na pobočce místní pojišťovny.
Výběr zdravotnických zařízení se nám také může zúžit na veřejné ústavy, kde je péče proplácena pojišťovnou. Ta soukromá nemusí mít s pojišťovnami uzavřené smlouvy a platba by zbyla celá na nás.
Nakonec - na základě dohod nebo evropského průkazu nás většinou nikdo v případě potřeby nepřepraví zpět do vlasti, nebo nezaplatí příjezd blízké osoby coby asistenta. Pokud tedy cestujeme do zahraničí a uvažujeme, je-li cestovní pojištění nezbytné, musíme si nejdříve zjistit podmínky bezplatné zdravotní péče v naší cílové destinaci.
Ještě jedna věc si upozornění zaslouží. Když nechcete zbytečně rozhazovat peníze a vyjíždíte za hranice na dlouhou dobu, můžete na pojištění ušetřit doma. Pozastavte si platby tuzemského zdravotního pojištění. Budete k tomu ale potřebovat doklad o již zaplaceném cestovním pojištění na dané období, který odnesete na pobočku své zdravotní pojišťovny.


Přihlásit