Test dětských jednorázových plen 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2018

Plenky patří k základní výbavě novopečených rodičů. Náš test se zaměřil na „jednorázovky“, které i přes zvyšující se popularitu tzv. látkování stálé vítězí u 90 % spotřebitelů. Zkoušce jsme podrobili 15 značek plen velikosti 4 pro děti ve váhovém rozpětí 7–18 kg. Zajímalo nás především, jak dobře absorbují a zadržují tekutinu. Je na ně stejné spolehnutí přes den i v noci? Mohou se pochlubit složením bez nežádoucích látek? Odpovědi jsme hledali v laboratoři i mezi rodiči.

Jednorázové pleny zná nejspíš každý, ať je jejich zastáncem či odpůrcem. Podle ankety na našem facebookovém profilu je pravidelně nakupuje kolem 84 % hlasujících. Ukázalo se, že při jejich výběru vnímáte jako nejdůležitější vlastní dobrou zkušenost těsně následovanou jejich schopností absorpce. V rámci našeho testu se hodnotilo přesně podle vašeho gusta: rodiče otestovali použití v praxi, laboratorní odborníci se věnovali měření absorpce.

V laboratoři nás především zajímalo, jak rychle dokážou pleny tekutinu vsakovat, jak dobře ji umí zadržet a nakolik zabraňují jejímu úniku. Rodiče s dětmi zas v rámci praktických zkoušek testovali každý model po dobu tří dní a nocí. Během té doby posuzovali, jak dětem plenky sedí, jestli jsou prodyšné, jak dobře absorbují, nebo jestli je po jejich nošení dětská pokožka opruzená.

Jak se plenkám v rámci testu dařilo?Většina modelů obstála se ctí a rozhodně nepotvrzuje domnělé pravidlo, že je nutné si za kvalitu připlatit. Největší rozdíly jsme zaznamenali při měření rychlosti absorpce; vítěz testu sál až desetkrát rychleji než modely na chvostu tabulky. U dvou výrobků jsme pak v rámci chemické analýzy objevili stopové množství glyfosátu. V obou případech se to promítlo do celkového hodnocení. A jak pleny hodnotili rodiče? Obecně lze říci, že rozdávali vyšší známky a ne vždy měli stejný názor jako laboratorní experti. Pokud jde o vítěze a poražené, byli s nimi však téměř zajedno.


Testované výrobky - dětské jednorázové pleny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dětské jednorázové pleny (15 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2018


Přihlásit