Test změkčovačů vody 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2018

Výrobce jistě potěší, když „jeho“ značka zobecní pro celou skupinu výrobků. Některým se to podařilo – luxujeme, nádobí umýváme jarem a změkčovač vody do pračky si řada z nás lépe vybaví coby kalgon. Právě prostředkům proti tvorbě vodního kamene při praní jsme věnovali tento test. Deset přípravků různých značek, pochopitelně včetně oné jmenované, měřilo své síly s velmi tvrdou vodou. Většina z nich uspěla, ne však všechny.

Při každém testu pracích prostředků nebo přípravků do myček nádobí, počítáme s tím, že v českých domácnostech převažuje tvrdá voda. Z toho soudíme, že by naše čtenáře mohl zajímat i test změkčovačů vody.

Do specializované laboratoře jsme vyslali deset zástupců změkčovacích přípravků. Ve výběru nechyběla žádná z nabízených forem, otestovali jsme účinnost změkčovacích gelů, prášků i tablet. Laboratorní zkoušky byly navýsost praktické. V pračce zásobené velmi tvrdou vodou se padesátkrát, s pomocí změkčovače a standardizovaného prostředku, vypralo bavlněné prádlo. Po celém cyklu se z pračky vyjmulo topné těleso a odebral se vzorek bavlněné tkaniny.

Na topné spirále jsme sledovali, kolik vodního kamene se na ní po 50 cyklech usadilo. Právě topné těleso je totiž k usazování vodního kamene nejnáchylnější. Vzorky bavlněné látky jsme nechali spálit, abychom z hmotnosti popela zjistili, kolik se v ní po 50 vypráních nashromáždilo minerálních látek. Ideální prostředek by měl udržet topné těleso bez nánosu vodního kamene a zároveň přispět k minimálnímu podílu minerální inkrustace látky.


Testované produkty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Změkčovače vody (10 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2018


Přihlásit