Test kompaktních úsporných zářivek 2009

Publikováno v časopise 6/2009

Úsporné zářivky jsou všude preferované, ale je pravdou, že se vždy vyplatí výměna klasické žárovky za úspornou? Kromě spotřeby a životnosti zářivek je třeba vzít v potaz pořizovací cenu. Zjistili jsme, u kterých výrobků je cena tak vysoká, že už se vzhledem ke své životnosti nevyplatí.

Co zjistil náš test o úsporných zářivkách?


Klasické žárovky versus úsporné zářivky: Klasickým žárovkám brzy odzvoní úplně. Dříve nebo později budou zakázané na evropském trhu. Nahrazují je kompaktní úsporné zářivky, jejichž spotřeba je většinou čtyřikrát nižší. I když to zní jednoduše, není tak snadné spočítat, kolik lze ušetřit použitím kompaktních úsporných žárovek. Udělali jsme to za vás.  

Životnost úsporné zářivky: Běžná žárovka vám vydrží cca tisíc hodin, úsporná by měla vydržet 15 tisíc hodin. To by mělo dostatečně kompenzovat vysoké pořizovací náklady. Ovšem ne vždy úsporné žárovky mají takovou výdrž, kterou jejich výrobci garantují. Z našich testovacích výrobků dosáhlo hranice alespoň osmi tisíc hodin pouze 21 zářivek. Ani testování zachování světelných vlastností po dobu životnosti nedopadlo příliš dobře.

Svítivé i nesvítivé žárovky: Výrobci se předhánějí i v deklaraci svítivosti svých výrobků. Některé žárovky a zářivky tyto vlastnosti nesplňují. Víme, které obstály a které neměly šanci.

Rozsvícení: Klasické žárovky hned po rozsvícení dosáhnou své plné svítivosti. Kompaktní zářivky potřebují více času. To spotřebitelům samozřejmě vadí, protože např. na toaletě většinu dochází k zhasínání ještě dříve, než se stačí kompaktní zářivka rozhořet. Obecně lze říci, že zářivky s nižším příkonem potřebují více času k dosažení plné svítivosti.

TEST je tu pro vás. Tentokrát jsme se zaměřili na úsporné zářivky a na to, zda jsou opravdu tak výhodné. Zkoumali jsme 36 výrobků a máme pro vás přehlednou tabulku různých výpočtů. Předplaťte si i vy náš test.


Testované produkty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

LED žárovky a kompaktní zářivky 2009 (36 výrobků)
poslední aktualizace: 1.6.2009


Přihlásit