Jak vybrat správný polštář

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.10.2018   

Polštář má za úkol zachovat správnou polohu vaší hlavy a šíje při spánku. Vybrat si ten správný však není vždy jednoduché. Jak se řídit polohou, ve které spíte?

Měkký, střední, tvrdý, tvarovaný, pevný, z paměťové pěny, z polyesteru, latexový, péřový, s kuličkovou náplní a tak dále – obchody a internetové nabídky jsou velmi různorodé, jejich ceny také. Vybrat si není nijak jednoduché a rozhodnout se podle krátkého dojmu nestačí. Aby se šíje na polštáři uvolnila, potřebuje 10 až 15 minut. Teprve po týdnu používání můžete říct, zda je to pro vás ten správný polštář. Řešit chybu při nákupu jednoduše tím, že si zvyknete nebo začnete používat rovnou několik polštářů najednou, není dobrý nápad.

Polštář lze vybrat rozumně, budete-li se řídit polohou, ve které většinou spíte – na zádech, na boku, na břiše nebo jejich kombinací. Bývá to poloha, ve které se cítíte nejlépe a nejčastěji v ní usínáte. Některé značky už podle toho své výrobky označují.

Na boku spí podle průzkumu americké organizace Consumer Reports skoro 70 % lidí. Pro ně je nejvhodnější tvrdý nebo velmi tvrdý polštář, který udrží správnou polohu šíje a hlavy vůči zbytku těla – ve výšce 10 cm nad matrací. Tradiční pěna nebo netvarovaná pěna s tvarovou pamětí či latexový polštář v tomto případě pomohou udržet správný úhel polohy vaší hlavy. Jejich kvalita a tvar vydrží déle než u péřového polštáře nebo polštáře z polyesteru.

Při spánku na zádech volte podušku, která udrží vaši hlavu a krk v přirozené poloze. Doporučuje se středně nízký a středně tvrdý polštář plněný některou alternativou peří, z pěny s tvarovou pamětí nebo z latexové pěny.

Spánek na zádech je často spojený s chrápáním nebo apnoe, při které se na chvíli dech zcela zastaví. Proto se doporučuje zvýšit polohu celé horní části trupu nebo zvednout hlavu a šíji dvěma až třemi pevnými polštáři.

Spíte-li na břiše, je váš obličej velmi blízko matraci. Udržet správnou polohu vám pomůže nízký nebo měkký a dobře zmáčknutelný polštář plněný peřím, nějakou jeho alternativou, polyesterem nebo tenkou pěnou. Vyhýbejte se pěvným a vysokým výrobkům.

Pokud polohy střídáte, nejlepší je pro vás polštář s měkčími a tvrdšími místy nebo takový, který je uprostřed nízký pro spaní na zádech a po stranách vyšší pro spaní na boku. Vhodné jsou výrobky s pohankovými slupkami nebo ze smíšených materiálů.

Víte, kdy polštář vyměnit? Většina jich vydrží zhruba dva roky. Nový si obstarejte ve chvíli, kdy se ten současný po přeložení v půlce nevrátí do původní polohy. Jedná-li se o výrobek větších rozměrů, překládejte při pokusu v třetině, nikoli v polovině.

Přihlásit