TEST: Úsporné a tiché vysavače?

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 18.6.2009   

Novinkou mezi vysavači jsou „zelené“ vysavače - mají až o několik set wattů nižší spotřebu elektřiny. Test prokázal, že tyto vysavače mají stejnou účinnost vysávání i zadržování prachu jako tradiční modely. Jejich nákupem lze ušetřit náklady za energii. Z 36 testovaných vysavačů se sáčkovou a bezsáčkovou technologií v cenovém rozpětí od 2100 do 17 500 Kč je 18 dobrých.
„Zelené“ vysavače představují novou generaci, která klade důraz na nižší spotřebu elektrické energie. Reklama na tyto výrobky jde opačným směrem než dosud – propaguje nižší příkon vysavače se zachováním schopnosti vysávání jako při vyšším příkonu. Jak časopis TEST dlouhodobě upozorňuje, výkon motoru vysavače není klíčovým kritériem pro kvalitu vysávání. Důležitá je konstrukce vysavače a zejména jeho hubice. Vysavače „eko“ s nižším příkonem se zařadily mezi nejlepší výrobky v testu z hlediska schopnosti odstraňování prachu a to i přesto, že měly příkon až o 1000 W nižší.

Na trhu se také objevují vysavače, které jsou velice tiché. Nejlepší vysavač v testu značky Electrolux byl zároveň nejtišší, jeho hlučnost dosáhla pouhých 61,5 dB. Hlučné jsou zpravidla levnější vysavače. Velmi hlučný byl vysavač české značky Concept, hladina hluku dosáhla 78,6 dB. Některé vysavače navíc při práci vydávají další nepříjemné rušivé zvuky. To byl problém zejména třech modelů vysavačů Moulinex a Proline (značka prodávaná řetězcem Datart), které celkově patřily k nejhorším vysavačům v testu.

Bezsáčkové vysavače se stále nedokázaly vyrovnat sáčkové technologii. Mezi dobrými vysavači není ani jeden bezsáčkový model. Václav Beneš, redaktor časopisu TEST, upozorňuje: „K bezsáčkovým vysavačům přistupuje nízká míra hygieny. Člověk se při čištění prachové nádoby nadýchá jemných částic prachu, které se uvolňují do ovzduší, často musí zapojit i ruku, aby odstranil nánosy nečistot z jejích stěn.“ Údržba bezsáčkových vysavačů by se nikdy neměla svěřovat alergikům a astmatikům.

Velký test 36 modelů vysavačů vychází v červnovém vydání časopisu TEST.

Kromě testu vysavačů vychází v rozšířeném vydání časopisu test dětských autosedaček, dále test kompaktních úsporných zářivek, přípravků proti celulitidě a srovnání nabídky cestovního pojištění.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).

Přihlásit