Návštěva lékaře na dálku? Ve Francii realita hrazená pojištěním

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.10.2018   

Francouzské zdravotní pojištění se od poloviny září 2018 vztahuje i na lékařské konzultace po telefonu. Cílem je ušetřit čas lékařům i pacientům a zjednodušit péči v případech, kdy není osobní návštěva nutná.

Podmínky jsou dvě – na lékaře se lze takto obrátit pouze v případě, že jej pacient navštívil v posledních dvanácti měsících, a odborného lékaře lze oslovit jen s obvyklou žádankou od praktického.

Konzultace na dálku (telefonické, chatové nebo přes videohovor) jsou ve Francii možné již řadu let, doposud však nebyly hrazeny z běžného zdravotního pojištění. Nabízely je jako placenou službu internetové portály, většinou fungující na principu měsíčního paušálu. Nyní budou náklady propláceny zdravotní pojišťovnou ve stejné výši jako u osobní návštěvy ordinace – 25 eur u praktického a 23 eur u odborného lékaře.

Pravidla poskytování služby v rámci pojištění jsou zcela logická. Pacienti se mají obracet zejména na lékaře, kteří jsou s jejich stavem již více či méně seznámeni. Sám lékař může při návštěvě doporučit, aby další kontakt proběhl na dálku, a seznámit pacienta se způsobem, jakým to v jeho praxi probíhá. Velkou výhodou je úspora času, ale vítaná bude i možnost vyhnout se čekárnám plným nemocných. Zjednoduší se běžné úkony jako vydání receptu na pravidelně užívané léky, dotazy k péči o kojence a batolata, sdělení výsledků vyšetření, předepsání vakcíny k pozdějšímu očkování, konzultace u psychiatra apod.

Všichni lékaři nemohou tuto službu nabídnout hned, protože jen malá část jich má dostatečné technické vybavení. Ač to zní jednoduše, lékařská konzultace na dálku není jen tak. Je k ní potřeba příslušný specializovaný software a znalost, jak jej používat, aby bylo bezpečné jak přímé spojení, tak přenos dokumentů, jako jsou lékařské zprávy nebo elektronické recepty.

Konzultace na dálku nemůže nahradit veškerou ambulantní péči, ale odborníci odhadují, že ji lze využít v 10 až 20 % případů.

Přihlásit