I spotřebiče z nerezu mohou zreznout

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.10.2018   

Šmouhy, otisky prstů nebo fleky po kapkách se během užívání objeví na nerezových plochách ledniček, polic, myček nádobí zcela přirozeně. Překvapivější může být rez. Správnou údržbou se jí lze snadno zbavit a zabránit jejímu vzniku.

Nerezový materiál je slitina železa s obsahem chromu, niklu nebo dalších prvků. Chrom pomáhá vytvořit neviditelnou povrchovou vrstvu, která brání vlhku proniknout k železu. Je-li tato vrstva porušena natolik, že se vlhkost dostane pod ni, vznikne na tom místě rez. Na vině mohou být čisticí prostředky s vysokým bělícím účinkem, zejména v záhybech a rozích, odkud se dostatečně neopláchnou nebo neotřou, zůstanou tam a působí dlouhodobě. Kovové kartáčky nebo drátěnky hladkému nerezovému povrchu také škodí. Do slitiny se mohou dostat nečistoty již během výroby, což později způsobí korozi.

Podle výrobců jsou některé nerezové povrchy odolnější proti rzi než jiné. Shodují se v tom, že u typu 304, obsahujícího nikl, a jemu podobných nemagnetických nerezových slitin je riziko koroze nižší než u magnetických. A potvrzují, že to velmi záleží na způsobu údržby.

Jak nebezpečí zreznutí předcházet?

Řiďte se návodem k použití, přiloženým k přístroji nebo zveřejněným na internetových stránkách výrobce. Omývejte nerezový povrch jemnou mýdlovou vodou a měkkým čistým hadříkem, pak dobře oplachujte. Sušte dalším měkkým a čistým hadříkem. Nepoužívejte dezinfekční přípravky, abrazivní prostředky nebo produkty s bělícími účinky, obsahem alkoholu, amonia nebo chloridů. Sledujte také složení čistících výrobků, které používáte v blízkém okolí nerezového přístroje. Samsung například varuje, že i pouhé výpary kyseliny chlorovodíkové, obsažené v některých přípravcích na dlaždičky, mohou nerezový povrch poškodit.

Nepoužívejte drátěnky nebo drsné houbičky – poškrabaný povrch je zranitelnější.

Ošetřujte přístroje přípravkem na čištění nerezové oceli. Mnohé z nich obsahují minerální olej, který povrchovou vrstvu chrání.

Nepoužívejte k čištění nerezu použitou houbičku na nádobí, protože může zadržovat částečky kyselejších potravinových olejů, které ochrannou vrstvu ničí.

Jak se zbavit povrchové rzi?

Použijte čistič nebo leštidlo na nerezové povrchy. Můžete si také namíchat vlastní prostředek z jedlé sody a vody, nanést ji měkkým hadříkem a jemně vydrhnout. Samsung doporučuje 1 polévkovou lžíci sody na 2 hrnky vody, společnost Kenmor radí smíchat rovné díly.

Poradit se můžete i na zákaznické lince výrobce.

Po odstranění rzi povrch dobře opláchněte čistou vodou a dobře osušte měkkým hadrem.

Věnujte místům, která jste očistili od rzi, zvýšenou pozornost. Budou mít tendenci korodovat opakovaně.

Přihlásit