TEST: Isofix neznamená vždy větší bezpečí

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 15.6.2009   

Nejnovější výsledky mezinárodního testu dětských autosedaček ukázaly, že systém Isofix, obecně považovaný za bezpečný, nemusí vždy fungovat v zájmu většího bezpečí dítěte. Tři ze sedaček, které v testu získaly nedostatečné hodnocení, byly vybaveny základnou uchycenou systémem Isofix. Výrobci nebezpečných modelů již slíbili nápravu.
V každoročním testu, na němž se podílejí evropské spotřebitelské organizace a automobilové kluby, bylo otestováno 22 modelů dětských autosedaček určených pro novorozence až po děti do hmotnosti 36 kg (normové skupiny 0 až III), z nichž 15 je v nabídce českého trhu.

Systém Isofix – propojení autosedaček s konstrukcí vozidla, jimž jsou vybavena novější auta, je považován za bezpečnější alternativu oproti jejich poutání pouze bezpečnostními pásy. Tři z testovaných autosedaček, Emmaljunga First Class, IWH Babymax a IWH Megamax, které byly vybaveny základnou se systémem Isofix, v bezpečnostních zkouškách propadly. Při čelním nárazu se uvolnily ze základny. Václav Beneš, redaktor časopisu TEST, doplňuje: „Rozhodně to neznamená zpochybnění bezpečnosti systému Isofix. Mají-li spotřebitelé svá auta vybavena kotevními body tohoto systému, v každém případě by měli dávat přednost isofixovým autosedačkám.“
Výrobci nebezpečných autosedaček IWH a Emmaljunga již slíbili nápravu. „Majitelé zmíněných nebezpečných modelů autosedaček by se měli obrátit na svého prodejce a požadovat výměnu nebo dodatečnou montáž bezpečnostního prvku autosedačky,“ radí Beneš spotřebitelům.

Závažných chyb při užívání dětských autosedaček se dopouštějí, aniž by věděli, samotní rodiče. Mezi nejčastější patří chybná montáž do auta, nesprávné vedení bezpečnostních pásů, které vedou přes krk dítěte, nepřizpůsobení sedačky vzrůstu dítěte. Chybami dochází ke snížení ochrany dítěte v případě nehody a zvyšuje se riziko jeho zranění.

Test nejnovějších dětských autosedaček dostupných na trhu v ČR vychází v červnovém vydání časopisu TEST. Na www.dtest.cz jsou k dispozici výsledky více než 130 modelů autosedaček v elektronické podobě.

Kromě testu dětských autosedaček vychází v rozšířeném vydání časopisu test vysavačů, dále test kompaktních úsporných zářivek, přípravků proti celulitidě a srovnání nabídky cestovního pojištění.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).


Přihlásit