Jak vybrat jedlou sůl

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.10.2018

Potřebujete-li pouze osolit, stačí sáhnout po jakékoliv soli. Kvalitu soli v České republice definuje vyhláška 398/2016 Sb. a ta říká, že sůl musí obsahovat nejméně 98 % chloridu sodného. U solí s jódem či fluorem to je nejméně 97 %.

Základní dělení se odehrává podle původu soli. Kamenná sůl se doluje v podobě nerostů, nebo se vyrábí krystalizací v dolech vytvořené solanky (solného roztoku).

Krystalizací z odpařované mořské vody se získává sůl mořská. Speciální způsob pomalého vypařování mořské vody z mělkých pánví pak vede ke vzniku velmi drahé soli fleur di sel, která má podobu solného květu.

Rozdíly mezi solemi dělá i velikost krystalů. Disponujete-li speciálním mlýnkem, můžete do něj koupit hrubozrnnou sůl a tu před každým použitím čerstvě namlít. Solení nenamletou hrubozrnnou solí však může být ošemetné. Pomaleji se totiž rozpouští a může se stát, že část jídla bude neosolená a okolí krystalů naopak přesolené.

Potřebujete-li sůl jemnou, můžete ještě volit mezi mletou a vakuovou. Co se rozumí mletou solí, je asi jasné, vakuová si zaslouží vysvětlení. Vyrábí se ze solanky nebo mořské vody procesem krystalizace za vakua, která umožňuje rychlé odpaření vody, a vznikají při tom drobné solné krystalky.  Vakuová krystalizace se rovněž používá při výrobě speciální soli na posypání pečiva. Ta vypadá podobně jako obyčejná hrubá sůl, díky porézní struktuře krystalků je však křehká.

Na trhu je k dostání i celá řada barevných kamenných solí. Příkladem může být třeba růžová himálajská. Barvu soli dodávají různé minerální přísady, za růžovými krystalky stojí železo. Základem těchto solí je opět chlorid sodný, díky minerálním příměsím však mohou mít netypické příchutě. Například černá sůl Kala Nama se vyznačuje vaječnou příchutí způsobenou sirnými sloučeninami.

Při výběru soli můžete rovněž zohlednit to, zda byla obohacena. Nejčastěji se do soli přidává jód, najít můžete i výrobky s přídavkem fluóru. Obohacování soli těmito prvky má význam pro prevenci problémů se štítnou žlázou v oblastech, kde se jód a fluor přirozeně nevyskytují, například v horách. Kilogram obohacené soli má obsahovat 20 až 34 mg jódu, což je zhruba 100× více, než u neobohacené.

Maximální doporučená dávka soli pro zdravého dospělého jedince je 6 gramů denně. Pokud se chce potravina prezentovat jako zdroj nějakého minerálu, musí pokrýt alespoň 15 % jeho denní spotřeby. Test ale ukázal, že nemá smysl spoléhat se na jakoukoliv sůl coby zdroj jiných minerálních látek než sodíku a chloru. Ani ty nejdražší himálajské soli nedokážou v maximální denní porci pokrýt více než 3,7 % doporučené denní potřeby železa a 1 % vápníku nebo draslíku.

Databáze testovaných výrobků

Jedlá sůl (19 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2018


Přihlásit