Co čekat od velkých letošních aktualizací Windows 10

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.9.2018   

Operační systém Windows 10 prochází dvakrát ročně zásadnějšími aktualizacemi. I menší změny však přinášejí uživatelům mnohá překvapení, ať již příjemná nebo ne. Co očekávat od dubnového a říjnového updatu roku 2018?

Microsoft Windows 10 stále vyvíjí, a uživatelé tak mají často dojem, že změny nemají konce. Největší updaty přicházejí dvakrát do roka. Poslední je z dubna 2018. V mnoha počítačích ještě neproběhla, ale postupně ji budeme mít všichni.

Timeline je největší novinkou tohoto updatu. Zatímco dříve bylo třeba se ke všemu dostávat rozklikáváním dokumentů, otevíráním programů nebo navštěvováním každé webové stránky zvlášť, Timeline umožňuje vracet se k nim pouze tím, že sjedete po časové liště níže, tj. zpět, a uvidíte, na čem jste pracovali včera nebo před měsícem. Timeline funguje jedině s kancelářskými programy od Microsoftu.

Fluent Design zlepšuje vzhled různých prvků systému. Zahrnuje různé efekty při zastavení kurzoru na ikonách, průsvitnější podobu programů a zjednodušení nabídek.

Eye Tracking neboli sledování pohybu očí je v této aktualizaci zdokonaleno jednodušším ovládáním a snazším pozastavením celé funkce.

Spojení Bluetooth se dubnovým updatem zrychlilo a výsledkem je lepší funkce bezdrátových myší nebo sluchátek. Některá zařízení se již mohou připojovat automaticky a není nutné to pokaždé dělat manuálně.

S Mode je funkce, která zamyká operační systém před programy od jiných výrobců. Zařízení pak pracuje jen s programy z Windos Store a jako browser používá jedině Microsoft Edge. Nyní ji uživatel může snadno aktivovat nebo deaktivovat. Je to šikovná volba pro ty, kteří mají rádi jednoduchost, a pro rodiče, kteří chtějí více kontrolovat chování svých dětí na síti.

Další velká aktualizace Windows nás čeká za pár týdnů, v říjnu. Společnost sice zatím informace o jejím obsahu nezveřejnila, ale britská spotřebitelská organizace Which? již nabídla svůj odhad. Ten je založen na průzkumech, které Microsoft provádí za pomoci dobrovolníků zkoušejících novinky ještě před jejich vypuštěním do světa.

Cloud Clipboard bude zajímat ty, kteří používají různá zařízení a využívají služeb cloudu. Vše, co označíte a zkopírujete na jednom z nich, se do cloudu nahraje a můžete to pak vložit a použít na kterémkoli počítači, kam se přes svůj účet přihlásíte. Umožní vám to přesouvat menší dokumenty nebo kusy textu, aniž byste si je museli posílat například mailem. Uvidíte dokonce seznam všeho, co jste již kopírovali, takže budete mít přístup i k předchozím položkám, nejen k té poslední.

Sets neboli sady umožní seskupovat internetové stránky, které byste obvykle měli otevřené v prohlížeči, a dokumenty umístěné v počítači podle toho, jak s nimi potřebujete pracovat. Když například děláte fotoalbum, budete mít otevřené jedno okno a na kartách v něm budou obrázky, poznámky k nim i webová stránka, kterou k vytvoření alba potřebujete. Odpadne nutnost přepínat mezi různými programy. Sady budou propojeny i s funkcí Timeline.

Notepad bude obohacen o možnost zvětšit text (zoom) nebo o jednodušší vyhledávání a hromadné nahrazování částí textu.

Černý Explorer bude jednoduše možnost nastavit si tmavší layout programu, který méně unavuje oči, a to zejména v noci.

Jak si počínat, pokud vám aktualizace nevyhovuje? Měli bychom si nejprve uvědomit, že se každý update šíří poměrně pomalu a spustí se v počítači až ve chvíli, kdy se Microsoft ujistí, že je zařízení a jeho software ve stavu změny bez větších problémů přijmout. Někteří uživatelé například stále nemají některé novinky, které se vydaly do světa na podzim 2017.

V okamžiku, kdy je systém v počítači aktualizován, nemůžete si z něj vybrat jen část. Během 15 dnů po updatu se vak můžete vrátit k předchozí verzi. Otevřete si nabídku Start, pak Nastavení (Settings) a v aktualizacích najděte nabídku návratu k předešlé verzi Windows 10. Klikněte na ni a pokračujte podle instrukcí. Všechny problémy tím nevyřešíte, aktualizované programy a funkce se k vám stejně jednou dostanou. Ovšem do té doby možná již nebudou mít nedostatky, které vám vadily.

Přihlásit