Do roku 2050 lidstvo vyloví většinu mořských ryb

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.9.2018   

Kvůli nadměrnému rybolovu a stoupající spotřebě prudce klesají rybí populace v mořích a oceánech. Lidstvo tak přichází o významný zdroj potravy. Velký podíl na decimaci světových moří má i Evropa.

V nebezpečí je nejen ekosystém, ale i zásoby potravin pro miliony lidí. Tuňák obecný, platýs velký nebo treska obecná jsou jen některé z vážně ohrožených druhů. Moderní technologie při jejich lovu, jako jsou 3D sonarová zařízení a satelitní navigace k přesné lokalizaci pohybu ryb, přispívají k nekompromisnímu honu za zisky bez ohledu na stav rybí populace. Do sítí se přitom dostávají i mořští ptáci, velryby, želvy či delfíni a jiní živočichové, kteří pak končí zpět ve vodě jako odpad.

„Ztrácíme tak nejdůležitější zdroj potravy, protože ve světě se živí převážně rybami 2,6 miliardy lidí“, varuje Achim Steiner, vedoucí Rozvojového programu OSN (UNDP). Jedná se hlavně o obyvatele pobřežních oblastí. Například v západní Africe pokrývají ryby až 80 % spotřeby živočišných bílkovin místní populace. Evropa je zase podle údajů Světového fondu na ochranu přírody WWF největším světovým dovozcem ryb a mořských plodů, a proto silně ovlivňuje rozsah rybolovu na celé zeměkouli. Například jen v Rakousku se za posledních šest let zvýšil roční dovoz ryb z 65 000 na 73 000 tun, podotýká rakouská spotřebitelská organizace VKI. Domácí produkce pokrývá potřeby trhu jen po 16-17 dnů v roce. Spotřeba ovšem stoupá v celém světě a loví se podstatně více, než je přirozený přírůstek. Vody rybářských oblastí severního Atlantiku a Středozemního moře jsou prakticky prázdné. Bude-li to pokračovat stejným tempem, do roku 2050 bude vylovena většina ryb.

„Řešením by byla pouze velice přísná regulace lovu a dovozní kvóty na mořské ryby na jedné straně a podpora domácího rybolovu a ekofarem na straně druhé,“ říká Nunu Kaller, mluvčí pro spotřebitele rakouské Greenpeace.

Přihlásit