Čajové sáčky obsahují plasty

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.9.2018   

Čajové sáčky porcovaných čajů obsahují plasty, zjistila rakouská spotřebitelská organizace VKI. Informovala o jejich obsahu u několika velkých značek.

Britský časopis Ethical Consumer přinesl zprávu o tom, že i ve Spojeném království, známém svou čajovou tradicí, obsahují skoro všechny sáčky porcovaných čajů plasty. Například značka Twinings, která se prodává v mnoha zemích světa, má sáčky z přírodní celulózy, ale s přidaným akrylovým polymerem, který udržuje celulózová vlákna pohromadě. Podle vlastního vyjádření pracuje firma na vývoji pytlíků, které by byly nejen snadno rozložitelné, ale i bez obsahu plastů.

Teekanne, jednička rakouského trhu s čajem, používá z 95 % dvouvrstvé sáčky z banánovníku textilního neboli manilského konopí. Kromě toho jsou čaje stejného výrobce nabízeny i v sáčcích ve tvaru pyramidy z vlákna PLA, což je biologicky rozložitelný polyester z rostlinných materiálů.

Rakouská značka Sonnentor používá pro své pyramidální sáčky manilské konopí a celulózová vlákna (například ze dřeva), nebo nebělený papír. Její vlastní výzkum těchto materiálů ukázal, že obsahují geneticky modifikované složky.

Podle vzhledu nebo na omak nelze určit, zda jsou v čajových sáčcích umělé materiály nebo ne. Chcete-li se jim zaručeně vyhnout, nezbývá vám než používat sypaný čaj, nikoli porcovaný.

Přihlásit