Dětské plastové lahve uvolňují chemikálie

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.9.2018   

Všechny otestované lahve na vodu, používané předškolními a školními dětmi, obsahují škodlivé chemikálie, jak ukázaly testy provedené v Norsku. Vítězem testu se tak stalo pouze nejmenší zlo.

Výzkum na objednávku norské spotřebitelské organizace Forbrukerrådet měl za úkol zjistit, zda se z lahví do vody uvolňují škodliviny a v jakém množství. Ukázalo se, že se chemikálie a kovy dostávají do tekutiny ze všech jedenácti vzorků. V některých případech byly odhaleny dokonce zákonem zakázané látky, které však nepřekračovaly povolené limity. Z různých zkoumaných lahví se do vody dostávají ftaláty, bisfenol A, organický fosfor, bromované zpomalovače hoření (BFR), olovo, ale i mnohé další regulované chemikálie, kterým bychom se měli vyhýbat. Je politováníhodné, že se to týká i lahví určených dětem a zdobených lákavými postavičkami. I když jde o stopová množství škodlivin, která zdraví přímo neohrožují, nesmíme zapomínat na nebezpečí koktejlového efektu, při kterém na organismus působí podobné látky z mnoha různých zdrojů. 

Nejlépe v testu dopadly lahve na vodu Behållare z IKEA a Sistema Square, které jsou i českém trhu. Škodlivé látky se z nich téměř neuvolňují. Naopak nejhůře si vedla černá lahvička Sanrio Hello Kitty. Mezi nimi se umístilo ostatních osm zkoumaných lahví, z nichž je v České republice k dostání růžová Nike Sport Water Bottle a donedávna jste si mohli koupit i Rosti Mepal Star Wars firmy Jernia.

Přihlásit