Signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2021 Obsah dubnového dTestu

Bezpečnostní pás zůstává nejefektivnější bezpečnostní položkou v každém vozidle. Je to ta nejzákladnější součást každého zádržného systému a výrobci stále pokračují ve vývoji nových a lepších pásových systémů, které by poskytovali ještě větší ochranu. Přesto mnoho lidí i nadále jezdí nepřipoutaných, a právě tito lidé představují obrovské procento ve statistikách vážně a smrtelně zraněných.

Mnozí z těch, kteří nejsou zvyklí si bezpečnostní pásy zapnout, by tak učinili, pokud by k tomu byli vyzváni signálem. Výzkum ukázal, že uživatelé zapnou bezpečnostní pásy pravděpodobněji v autě vybaveném SNBP(Signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů), než v tom bez něj. Euro NCAP odměňuje každou snahu zajistit, aby byly bezpečnostní pásy zapnuty.

Euro NCAP hodnotí výrobní systémy SNBP, aby se ujistila, že jsou důkladné, a že uživatelům poskytují jasné, jednoznačné informace o stavu jejich bezpečnostních pásů. Vyškolení inspektoři provádějí na každém systému velké množství testů: auto je řízeno po testovací dráze a pásy jsou zapnuté a rozepnuté; hodnotí se hlasitost a délka zvukového signálu; ověřuje se umístění a jasnost vizuálního varování, aby bylo viditelné uživatelům různých velikostí. Při hodnocení se snažíme vytvořit každý možný scénář, kde by cestující mohli být ohroženy tím, že nejsou připoutáni a ověřujeme, že systém pracuje správně. K dispozici je jeden bod pro každého pasažéra (na místech řidiče, cestujícího vpředu a vzadu), pokud systém projde testem.

Přihlásit