Jak vybrat chia semínka

Sdílejte

Aktualizováno: 27.8.2018

Semínka šalvěje hispánské, známá pod jménem chia, si rychle získala oblibu konzumentů po celém světě. Důvodem je především jejich nutričně příznivé složení.

Nabízejí vysoký obsah omega-3 polynenasycených mastných kyselin, bílkovin a většina sacharidů v semínku je ve formě nestravitelné vlákniny. Ve 100 g chia semínek organismus dostane 22 g omega-3 mastných kyselin, 20 g bílkovin a 34 g vlákniny. Doplňme, že podle evropských předpisů by konzument neměl za jeden den sníst více než 15 g semínek.

Ačkoliv jsou chia semínka vydatným zdrojem omega-3, nejde o plnohodnotnou náhradu rybího tuku. V oleji chia se totiž nachází omega-3 polynenasycená kyselina alfa-linolenová, která je pro organismus hůře využitelná, než omega-3 kyseliny EPA a DHA z rybího tuku.

Chia semínka mohou být bílá, nebo hnědá, barva však na jejich složení nemá vliv, je přibližně stejné. Pokud byste při výběru chtěli zohlednit obsah základních živin, naleznete jej v tabulkách výživových hodnot.  Je však možné, že v nich bude chybět údaj o množství omega-3, ten totiž není povinný.

Příliš s výběrem nepomůže ani země původu. Nejčastěji mají prodávaná semínka původ ve státech Jižní a Střední Ameriky, v posledních letech se však šalvěj hispánská úspěšně pěstuje i v Austrálii.

Dobrým vodítkem při výběru může být deklarace biokvality. I když semínka se semínka pěstují ve státech mimo Evropskou unii, režim bioprodukce je stejný jako u nás. Nejspolehlivějším znakem pro rozpoznání bio výrobku je úřední obdélníkové logo s lístkem.

Chia semínka jsou bohatá na olej a obsahují vysoký podíl polynenasycených mastných kyselin. Díky tomu však mohou být náchylná k žluknutí. Doma by se proto měla skladovat na chladnějších místech a mimo přímé sluneční záření.

Databáze testovaných výrobků

Chia semínka (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.8.2018


Přihlásit