Test praček 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2018

Doby, kdy se prádlo pralo v ruce, jsou dávno pryč. Dnes je na trhu nepřeberné množství praček, v jejichž nabídce může být obtížné se zorientovat. Jak vybrat tu nejlepší, když na první pohled vypadají většinou podobně? Inspirovat se můžete v našem testu. Tentokrát jsme do něj zařadili předem plněné pračky standardních rozměrů i takzvané slim modely s hloubkou do 45 cm. K tradičním nešvarům, za které jsme sráželi body, patřilo máchání. Na žádný vyslovený propadák jsme nenarazili, o poznání lépe si ale vedly klasické pračky.

Další otestované pračky

Na dtest.cz/pracky najdete desítky dříve otestovaných praček s vrchním i předním plněním. Výrobky můžete třídit a řadit podle různých kritérií a vzájemně porovnávat. Výsledky jsou dostupné našim předplatitelům.

Péče o prádlo patří k činnostem, jimiž se lidé zabývali odpradávna. Nejprve se oděvy a další textilie čistily v řekách či potocích, kde se zbavovaly špíny otloukáním o kameny a prostým mácháním. Kolem roku 2800 před Kristem začalo praní zjednodušovat mýdlo.

Od valchy k pračce

K výrazné změně pracích zvyklostí došlo v 18. století. Od té doby se používaly primitivní, prací desky vyrobené ze dřeva, hlíny či kamení, pro které se vžilo označení valcha. I když praní na valchách znamenalo jistý pokrok, pradleny stále trávily dlouhé hodiny s ohnutými zády, což nebylo zrovna pohodlné.

Další pokrok v praní prádla nastal na počátku 19. století, kdy se začaly v domácích truhlářských dílnách vyrábět dřevěné předchůdkyně dnešních praček. Tyto přístroje fungovaly na principu valchy. Tvořeny byly dvěma dřevěnými půlválci s lištami. Ty se proti sobě kývaly, čímž docházelo k pohybu prádla. Postupem času se prací techniky zdokonalovaly a na trh se dostávaly třeba pračky zvonové, peroucí prádlo za pomoci proudu vytvářeného pracím zvonem, nebo vibrační, jež jej čistily vibracemi.

Vše v jednom bubnu

Skutečný prací zlom nastal ale až ve 20. století. V roce 1906 byla v Americe do provozu uvedena první elektrická pračka, v 60. letech pak začaly vznikat pračky automatické, podobné těm dnešním. Dokázaly prát, odstřeďovat i máchat a všechny tyto úkony prováděly v jednom bubnu.

Od doby vynálezu první automatické pračky uplynulo několik desítek let, během kterých se přístroje zdokonalily. Ty současné mívají ve srovnání se svými babičkami nejrůznější vychytávky. Patří k nim třeba displej, na kterém je možné sledovat dobu praní, zvukový signál, kterým pračka oznamuje konec činnosti, nebo speciální programy na různé druhy materiálů, například na vlnu a jemné prádlo.

Klasika i „hubeňouři“

Pro aktuální test jsme vybrali celkem dvaatřicet praček, z toho 18 klasických a 14 úzkých, takzvaných slim modelů s hloubkou do 45 centimetrů. Jejich pořizovací cena se pohybovala od pěti a půl do jednatřiceti tisíc korun.


Klasické pračky (porovnat)

Slim pračky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pračky 2018–2022 (164 výrobků)
poslední aktualizace: 30.6.2022


Přihlásit