Test televizorů 2018

Publikováno v časopise 9/2018

Sháníte nový televizor? Pokud se vám při prohlížení nabídky různých značek, cen a velikostí zamotala hlava, není divu. Výrobci každým rokem představují stovky nových produktů. Abychom vám pomohli se lépe orientovat, řadu let provádíme konti­nuá­lní testy. Do časopisu jsme tentokrát zařadili desítky menších i větších přijímačů otestovaných v posledním půlroce. Tradiční výrobci povětšinou nezklamali. Kvalitní kus nemusí být příliš drahý, luxusní velké obrazovky ale za hubičku neseženete.

Stovky otestovaných TV

Na dtest.cz/televize najdete výsledky stovek dalších nově i dříve testovaných televizorů různých velikostí, detailnější hodnocení zkoušek, přehled vybavení a v testu použité optimální nastavení. Výsledky jsou dostupné předplatitelům.

Jak vlastně v roce 2018 vypadá takový typický moderní televizor s úhlopříčkou nad 40 palců? S největší pravděpodobností jde o takzvaně chytrou televizi, se kterou se můžete připojit k internetu a obrazový materiál pouštět z různých zdrojů – z HDMI, USB či digitálních tunerů nebo streamovat  domácí sítě, internetu či mobilních zařízení. Prakticky s jistotou můžeme říct, že plazma je mrtvá. Laboratoř, kde necháváme televizory testovat, na plazmové obrazovky nenarazila už tři roky. Standard představují LCD LED panely a na popularitě získávají televize s OLED technologií.

Pro časopisové vydání testu televizorů jsme se zaměřili na dvě nejpočetnější kategorie – středně velké s 43palcovou úhlopříčkou a větší, které mají úhlopříčně 49 až 55 palců. Pohled do technických údajů prozradí, že rozlišení Full HD (1920 × 1080 obrazových bodů) je na výrazném ústupu. Normou se stalo Ultra HD, jehož obraz tvoří více než osm miliónů pixelů (3840 × 2160 bodů). Testovali jsme také menší 32palcové a obří 65palcové televizory.  Ve všech případech jde o televizory otestované v posledním půlroce podle nejnovějšího testovacího programu.

Testy televizorů jsou složité, náročné a nákladné. V průběhu let postupně inovujeme testovací program, aby reflektoval současné trendy a co nejlépe prozkoušel parametry, na kterých spotřebitelům nejvíce záleží. Oproti minulosti například narostla váha chytrých funkcí. Alfou a omegou testu televizorů však pochopitelně zůstávají zkoušky kvality obrazu. Ty je možné rozdělit do dvou skupin – jedna spočívá v laboratorním měření, druhá v pozorovacích zkouškách.


TV o úhlopříčce 109 cm (43 palců) (porovnat)

TV o úhlopříčce 124-140 cm (49-55 palců) (porovnat)

TV o úhlopříčce 165 cm (65 palců) (porovnat)

TV o úhlopříčce 81 cm (32 palců) (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Televizory 2020–2022 (343 výrobků)
poslední aktualizace: 31.3.2021


Přihlásit