Test chia semínek 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2018

Semínka šalvěje hispánské si svou cestu evropským trhem razí teprve devátým rokem. Zdá se však, že úspěšně. Lví podíl na tom má jejich výživově zajímavé složení, především obsah důležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Zajímalo nás, zda je dobrá pověst chia semínek oprávněná. Poslali jsme proto jejich zástupce do laboratoře. Ta nám sdělila dobré zprávy – semínka bez potíží dodržela to, co jsme od nich očekávali.

Čelo žebříčků nejzdravějších potravin se střídá a mění poměrně často. Docela dlouho se tam navzdory konkurenci daří udržet šalvěji hispánské, přesněji jejím plodům - chia semínkům. V posledních letech se z nich stalo běžné zboží dostupné i v supermarketech a tak přišel čas, abychom připravili test chia semínek.

Před deseti lety chia semínka kromě botaniků znal jen málokdo a není divu – v Evropské unii je totiž lze oficiálně prodávat teprve od roku 2009. Původně středoamerická plodina si zákazníky získala především svou výživovou hodnotou. Nabízejí totiž vysoký obsah omega-3 polynenasycených mastných kyselin, bílkoviny obsahující i esenciální aminokyseliny a bohatá jsou i na vlákninu. Kromě toho mají i velmi dobré želírující schopnosti a dokáží z mléka vytvořit pudink, aniž by bylo nutné přidávat škrob.

Do testu jsme nakoupili 14 vzorků chia semínek, mezi nimi i výrobky v bio kvalitě. V laboratoři jsme zjišťovali, kolik obsahují žádoucích živin a také to, zda se nepotýkají s nežádoucími pesticidy a mykotoxiny.

Chia semínka nás v žádném ohledu nezklamala. Množství oleje i omega-3 kyselin přesně odpovídaly průměrným údajům z vědeckých databází a olej byl kvalitní, nevykazoval známky žluknutí. Nedostatky jsme nenašli ani v obsahu bílkovin. Jejich množství bylo v několika případech dokonce nadprůměrné a předčilo i údaje deklarované v tabulce výživových hodnot.

Na problémy jsme nenarazili ani při analýzách mykotoxinů. Většinou byly vzorky naprosto čisté, a pokud jsme na mykotoxiny narazili, bylo jejich množství hluboko pod povoleným limitem. Podobné to bylo i s pesticidy. Hledali jsme více než 200 látek a většinou marně. Na pesticidy jsme narazili jen ve dvakrát. V obou případech šlo o semínka z klasického, nikoliv bio zemědělství, a naměřené hodnoty rovněž nepřesáhly přípustná maxima.


Testované výrobky - chia semínka (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Chia semínka (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.8.2018


Přihlásit