TEST: Dveřní kování - účinná ochrana před zloději?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 3.6.2009   

Dokáže bezpečnostní dveřní kování ochránit majetek před útokem zloděje? Odpověď přináší časopis TEST, který namátkou koupil šest kování nejběžnější bezpečnostní třídy 3 v cenovém rozpětí od 1000 do 3600 Kč a vyzkoušel jejich odolnost proti násilnému vniknutí.

Více jak 95 procent cylindrických vložek lze rozlomit. Příčinou je jejich konstrukce v místě spojky a upevňovacího otvoru. K ochraně vložky slouží bezpečnostní dveřní kování, které musí maximálně ztížit její odkrytí a rozlomení. Pro dosažení cíle testu: v co nejkratším čase překonat bezpečnostní kování tak, aby došlo k odkrytí a rozlomení vložky a otevření dveří, bylo dovoleno páčit, urážet, zarážet, rozlamovat.
Každý z testovaných výrobků s deklarovanou vysokou odolností proti vloupání dokázal po dobu více jak pěti minut odolávat hrubému násilí. Ani v jednom případě nedošlo k otevření dveří. „Zloděj obvykle svádí souboj s časem, aby ho nikdo nepřistihl. Nedojde-li během pěti minut k odkrytí vložky, svědčí to o dobré bezpečnosti kování,“ uvádí Ida Rozová z časopisu TEST. Rizikovým místem většiny dveří bývají cylindrické vložky. I s relativně jednoduchými metodami, jako je například bumping, je lze v některých případech překonat i během několika vteřin.
Čím více překážek musí zloději překonávat, tím mají lidé větší šanci svůj majetek ubránit. Kombinace bezpečnostních zárubní, kvalitních vstupních dveří, čepů proti vysazení dveří, hlavního a přídavného uzamykacího mechanismu, případně elektronického zabezpečovacího systému obvykle zloděje odradí natolik, že se půjdou porozhlédnout po snadnější oběti.

Test bezpečnostního dveřního kování vyšel v květnovém vydání časopisu TEST.

Kromě testu dveřního kování přinesl časopis TEST 5/2009 testy práškových a gelových pracích prostředků, mobilních telefonů vhodných pro mobilní internet, srovnání nabídky spořicích účtů a informace o rouškách, které nechrání před novým virem chřipky.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290


Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.


Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).

Diskuze

Přihlásit