TEST: Mobilů pro internet je jen pár

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 25.5.2009   

Používání mobilního internetu je trendem, na nějž se snaží mobilní operátoři nalákat zákazníky. Časopis TEST se zaměřil na přístroje, které mohou sloužit k práci s mobilním internetem a e-maily. Z 28 testovaných přístrojů pouhé tři získaly za funkce mobilního internetu známku „dobře“.
Drahé přístroje s velkým dotykovým displejem nebo s plnohodnotnou vysouvací klávesnicí, které kromě klasických funkcí mobilního telefonu nabízí prohlížeč pro práci s internetovými stránkami, e-mailového klienta a možnost synchronizace s počítačem. Tak vypadá typický „internetový mobil“. Technické parametry ale nevypovídají o skutečných výkonech těchto přístrojů. Ty se přitom diametrálně liší.

Nejlépe se v testu umístily přístroje vybavené velkými dotykovými displeji. Právě dotykový displej je zpravidla klíčem pro pohodlnou a efektivní obsluhu internetového prohlížeče. Neplatí to ovšem bez výjimky. Telefon Samsung SGH-F480 Touchwiz se umístil jako jeden z nejhorších přístrojů pro mobilní internet se známkou „dostatečně“, neboť jeho dotykový displej ovládání ztěžuje, místo aby je usnadňoval. Také přístroje disponující plnohodnotnou „počítačovou“ klávesnicí jsou pro používání mobilního internetu vhodnější. „Psaní e-mailů nebo vyplňování formulářů na internetových stránkách pomocí běžné klávesnice mobilního telefonu je značně obtížné a zdržující“, vysvětluje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.

Největší slabinou některých přístrojů byla kvalita prohlížečů internetu. V praktickém testu na skutečných internetových stránkách se ukázalo, že prohlížeče si neporadí ani s poměrně jednoduchými stránkami, které právě uživatelé mobilního internetu často používají. Typickým příkladem jsou stránky vyhledávání dopravního spojení nebo předpovědi počasí.

Kromě schopnosti práce s mobilním internetem byly všechny přístroje otestovány i jako běžné mobilní telefony. V základních parametrech (práce se signálem, telefonování či psaní SMS) se všechny testované přístroje osvědčily a jsou vhodné jako kvalitní mobilní telefony.  
    
Test internetových mobilních telefonů vychází v květnovém vydání časopisu TEST.

Kromě testu mobilních telefonů vychází v květnovém vydání test gelových a práškových pracích prostředků, dále test bezpečnostních kování a srovnání nabídky spořicích účtů.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).

Přihlásit