Využíváme ho v kavárnách, restauracích hotelích, knihovnách, na letištích, nádražích a je to velmi příjemná a pohodlná technická vymoženost. Není-li však zabezpečené heslem, měli bychom být opatrní, protože digitální piráti tak mají snazší přístup k našim údajům. Nabízíme vám 5 rad od našich dánských kolegů (původní článek naleznete zde), které vaši bezpečnost zvýší.
- Prověřte si síť. Nabídka wi-fi bez jakéhokoliv hesla není dobrým doporučením. Znamená, že připojení není nijak chráněno a dostane se k němu kdokoliv. Můžete se omylem připojit na síť vytvořenou podvodníky se jménem, které se velmi podobá názvu hotelu nebo kavárny. Budou sledovat všechny vaše kroky a mohou se dostat k vašim bankovním službách, e-mailu nebo Facebooku. Proto volte raději zaheslované připojení a dobře kontrolujte jeho název.
- Zabezpečte své zařízení antivirem a pravidelně ho aktualizujte doma nebo na místech, kde máte bezpečné internetové připojení.
- Omezte sdílení mimo svůj domov nebo práci. Na počítači můžete nastavit parametry sítě, na telefonech ani na tabletech to nejde. Používáte-li Windows, zvolte při prvním připojení na příslušné wi-fi jeho funkci – domácí, pracovní nebo veřejné. Nastavení „veřejná síť“ neumožňuje ostatním dostat se k údajům ve vašem počítači. „Domácí síť“ a „pracovní síť“ vám umožňují sdílet dokumenty mezi počítači, které jsou do nich připojené. V MacOS můžete nastavit ochranu dat a spojení s vaším počítačem tak, že každou jednotlivou výměnu budete muset schválit.
- Používejte zabezpečené stránky. Všechny weby, které od vás požadují osobní údaje, musí být bezpečné. Poznáte to podle začátku adresy v adresovém řádku – správně je https://, nikoliv http://. Některé prohlížeče v adresním řádku zobrazují malý zelený zámek, který vás na to upozorní. Při wi-fi připojení bez hesla se vyhýbejte stránkám a službám, kam se musíte přihlašovat, zejména internetovému bankovnictví, e-mailu nebo sociálním sítím.
- Přístupové kódy k elektronickým zařízením jsou důležité. Proto se postarejte o to, aby vaše hesla byla silná a těžko prolomitelná. U chytrých telefonů je uzamčení často spojeno s číselným nebo grafickým vzorcem, ale i s otiskem prstu. PIN chrání kartu SIM v telefonu. Bezpečnost mobilu zvýšíte, když zkombinujete několik různých způsobů odemčení.