Na veřejné wi-fi buďte opatrní

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.8.2018   

Nezabezpečené volně přístupné připojení k wi-fi nebývá vždy bezpečné. Při jeho používání bychom měli dbát zvýšené pozornosti, dodržovat jistá pravidla a vhodně chránit svůj mobil, tablet nebo počítač.

Využíváme ho v kavárnách, restauracích hotelích, knihovnách, na letištích, nádražích a je to velmi příjemná a pohodlná technická vymoženost. Není-li však zabezpečené heslem, měli bychom být opatrní, protože digitální piráti tak mají snazší přístup k našim údajům. Nabízíme vám 5 rad od našich dánských kolegů (původní článek naleznete zde), které vaši bezpečnost zvýší.

  1. Prověřte si síť. Nabídka wi-fi bez jakéhokoliv hesla není dobrým doporučením. Znamená, že připojení není nijak chráněno a dostane se k němu kdokoliv. Můžete se omylem připojit na síť vytvořenou podvodníky se jménem, které se velmi podobá názvu hotelu nebo kavárny. Budou sledovat všechny vaše kroky a mohou se dostat k vašim bankovním službách, e-mailu nebo Facebooku. Proto volte raději zaheslované připojení a dobře kontrolujte jeho název.
  2. Zabezpečte své zařízení antivirem a pravidelně ho aktualizujte doma nebo na místech, kde máte bezpečné internetové připojení.
  3. Omezte sdílení mimo svůj domov nebo práci. Na počítači můžete nastavit parametry sítě, na telefonech ani na tabletech to nejde. Používáte-li Windows, zvolte při prvním připojení na příslušné wi-fi jeho funkci – domácí, pracovní nebo veřejné. Nastavení „veřejná síť“ neumožňuje ostatním dostat se k údajům ve vašem počítači. „Domácí síť“ a „pracovní síť“ vám umožňují sdílet dokumenty mezi počítači, které jsou do nich připojené. V MacOS můžete nastavit ochranu dat a spojení s vaším počítačem tak, že každou jednotlivou výměnu budete muset schválit.
  4. Používejte zabezpečené stránky. Všechny weby, které od vás požadují osobní údaje, musí být bezpečné. Poznáte to podle začátku adresy v adresovém řádku – správně je https://, nikoliv http://. Některé prohlížeče v adresním řádku zobrazují malý zelený zámek, který vás na to upozorní. Při wi-fi připojení bez hesla se vyhýbejte stránkám a službám, kam se musíte přihlašovat, zejména internetovému bankovnictví, e-mailu nebo sociálním sítím.
  5. Přístupové kódy k  elektronickým zařízením jsou důležité. Proto se postarejte o to, aby vaše hesla byla silná a těžko prolomitelná. U chytrých telefonů je uzamčení často spojeno s číselným nebo grafickým vzorcem, ale i s otiskem prstu. PIN chrání kartu SIM v telefonu. Bezpečnost mobilu zvýšíte, když zkombinujete několik různých způsobů odemčení.

Přihlásit