Jak vybrat kontaktní gril

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.5.2023

Vybrat dnes jakýkoli přístroj může být téměř jako sázka do loterie. Obzvlášť při nákupech na internetu, kdy si výrobek nelze prohlédnout a vyzkoušet. Informace o výkonech, schopnostech a kvalitě kontaktních grilů vám poskytnou výsledky našeho testu. V tomto nákupním průvodci vám poradíme, na jaké vlastnosti a prvky grilů se při nákupu zaměřit.

Elektrický kontaktní gril je zajímavou alternativou ke klasickým grilům na uhlí či plyn. Jeho zásadní výhodou je, že ho můžete používat kdekoliv. Jedinou podmínkou je přívod elektřiny. S kontaktním grilem můžete grilovat po celý rok bez ohledu na počasí a můžete ho s klidem rozpálit na balkóně či přímo v kuchyni. Elektrický gril sice nenahradí charakteristický praskot a vůni ohně, díky absenci kouře jej ale lze použít v bytě a oproti běžnému grilu může být i přívětivější ke zdraví.

Zaměřte se na grilovací desky

Kontaktní grily existují v různých velikostech. Od malých o velikosti toustovače až po relativně velké přístroje, které mají na šířku i půl metru. Důležitým parametrem jsou rozměry grilovací desky. Prozradí vám, na jak velké ploše můžete dobroty grilovat.

Přístroje mohou mít různý počet vyměnitelných grilovacích desek. Většinou nabízejí žebrovanou a hladkou. Některé však mají navíc i desku na zapékání sendvičů, přípravu vaflí nebo třeba přídavný hlubší pekáček. Odnímatelné grilovací desky významně usnadňují čištění kontaktního grilu. Jednoduše je můžete umýt ve dřezu nebo ještě lépe v myčce. V případě modelů s pevně zabudovanými plotnami vám nezbývá než je vydrhnout hadříkem.

Desky by měly jít z těla grilu snadno vyndávat i vracet zpět na místo. Naše testy ukazují, že ne ve všech případech tomu tak je a některé modely umějí potrápit obtížnou manipulací s plotnami. Dále doporučujeme volit přístroj s možností výškově nastavit horní grilovací desku. Velmi populární jsou kontaktní grily, které lze zcela otevřít a rozložit do vodorovné polohy. Rázem pak můžete grilovat na dvou deskách zároveň a získáte dvojnásobnou plochu.

Kam s odtékajícím tukem?

Důležitou součástí je sběrná nádoba na odkapávající tuk a šťávu z pokrmů. Kvalitnímu grilu by neměla chybět. Existují v zásadě dvě varianty. Některé modely mají zabudovanou přihrádku uvnitř, jiné se dodávají se samostatnou nádobkou, která se umisťuje pod přístroj. Výhody a nevýhody nechť zváží každý sám. Integrovaný šuplík či jiný vestavný prostor nemůžete na rozdíl od misky zapomenout, nechtěně posunout či převrhnout. Kromě vyjmutí a vymytí nevyžaduje během grilování žádnou péči.

Užitečnou vlastností je možnost změnit polohu nožek a naklopit přístroj. Napomůže to odtékání tuku do odkapávací misky pod grilem, nebude se pak hromadit na rozpálené ploše grilu a zbytečně připékat.

Klid a pohoda u grilu

Samotné používání kontaktního grilu, a tedy i grilování, je velmi snadné. Pozornost věnujte možnostem nastavení a kontrolkám. Některé modely jsou jednodušší, jiné disponují digitálním displejem a množstvím ovládacích prvků. Důležitá je však vždy přehlednost a snadnost ovládání.

Řada kontaktních grilů se dnes ovládá s pomocí automatických programů, které za vás navolí teplotu i délku opékání pro vybraný typ pokrmu. Je žádoucí, aby měl takový přístroj rovněž i manuální režim, abyste si mohli nastavit vlastní preference. Propracovanější modely nabízejí další vychytávky navíc, jako například zvukovou signalizaci ukončeného předehřevu, indikátor stupně propečení, ukazatel teploty, analogovou či digitální minutku. Vybavení grilovacích přístrojů může být značně variabilní. Je proto dobré si před nákupem promyslet, o které funkce stojíte.

Při koupi kontaktního grilu počítejte s tím, že je poměrně náročný na manipulaci a skladování. Alespoň tedy ve srovnání s jemu podobnými menšími kuchyňskými spotřebiči. Oproti klasickým grilům je to samozřejmě zanedbatelné. Každopádně jde o robustní a těžká zařízení. Hmotnost se může pohybovat od tří až po více než osm kilogramů. Objemné přístroje se na druhou stranu vyznačují dobrou stabilitou. Pokud máte málo prostoru pro skladování, jistě oceníte přístroj s uzamykatelným víkem, který je možné uschovávat ve svislé poloze.

Spotřebiče s křehkou konstrukcí a nekvalitními materiály jsou náchylnější k poškození a nemusejí mít dlouhou životnost. Při výběru tedy věnujte dostatek pozornosti kvalitě zpracování a provedení kontaktního grilu. Sledujte použité materiály, jejich sílu a kvalitu, dále spoje a přechody mezi jednotlivými částmi, které musejí lícovat a mít čisté zakončení. Všechny mezery a štěrbiny v okolí grilovací desky budou velmi pravděpodobně brzy plné nečistot. Dodejme, že posouzení kvality dílenského zpracování bylo rovněž součástí našeho testu a mezi výrobky jsme zaznamenali rozdíly.

Databáze testovaných výrobků

Kontaktní grily (33 výrobků)
poslední aktualizace: 1.6.2023


Přihlásit