Letní kina

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2021 Obsah říjnového dTestu

Publikováno v časopise 8/2018

Letní kina zažila období své velké slávy za socialismu, ale ani dnes nelze říci, že by této zábavě úplně odzvonilo. Na mnohých místech letní promítání obnovili a pořádají již několikátý ročník, jinde ale tak úspěšní nejsou. V srpnovém dTestu jsme se na tento fenomén podívali blíže.

Letních kin je po celé republice spousta. V každém kraji jich lze najít několik. Jsou města, kde mají přímo areál letního kina, další obce využívají různé vhodné lokality – zahrady hradů a zámků, náměstí, pozemky kulturních zařízení a další. Někde promítají několikrát do týdne během celých prázdnin, jinde mají jen pár promítání přes léto. Do některých obcí zavítá pojízdný kinematograf pouze na krátké období během léta.

První promítání v historii

Rozvoj filmu, díky čemuž dnes můžeme chodit do kina, se datuje do konce 19. století. První veřejné promítání mají na svědomí bratři Lumièrové. Ti vynalezli kinematografický přístroj, který promítání umožnil. Šlo o víceúčelový vynález, takže zvládnul i filmování a kopírování. Svůj výtvor předvedli bratři Lumièrové veřejně poprvé v prosinci 1895 v Paříži, předtím testovali promítání pouze v uzavřené společnosti.

České země s promítáním mnoho neotálely. Vynález bratří Lumièrů se rychle dostal do světa, a tak už v roce 1896 mohli být diváci u toho, když se promítal první film na našem území. Stalo se tak v červenci v lázeňském městě Karlovy Vary. O dva roky později natočil a promítal svůj film také první Čech – Jan Kříženecký. Ještě v roce 1898 stihl natočit také první české hrané snímky.

Ne všude se projekce letních kin setkávají s velkým ohlasem. Letos rozhodují o budoucnosti letního kina například v Příbrami. Na léto si připravili pouze tři projekce – jednu na každý měsíc. Návštěvnost ukáže, zda se bude letní venkovní promítání pořádat i v budoucích letech, nebo zda se do této aktivity již investovat nebude. Prostory by byly, v Příbrami mají postavený objekt letního kina, takže se nemusí hledat vhodná lokalita, kde by se něco provizorně vybudovalo pouze na letní měsíce.

Nicméně prostory dřívějších letních kin se přestaly využívat i v jiných městech. Příkladem může být Česká Lípa, kde stávalo letní kino v místním městském parku. To ale v průběhu let zchátralo a bylo městem zbouráno, protože se již stejně nevyužívalo. Letní promítání zde ovšem oživili v neméně zajímavých prostorách Vodního hradu Lipý, kde se koná již několikátý ročník. K vidění jsou každoročně filmové novinky i starší filmy různých žánrů.

Nové prostory využívají od letošního roku také v Plzni. V předchozích letech se tamní Filmové noci odehrávaly v lochotínském amfiteátru, který vznikl v druhé polovině minulého století právě za účelem letního kina. Letos ale vybudovali promítací prostor na místě bývalého DK Inwest a otestovali ho už v červnu v rámci autokina.

V tabulce jsme se pokusili předvést co nejširší škálu letních kin – od menších a putovních až po ta rozsáhlejší s vlastním zázemím. Výčet zdaleka není vyčerpávající, vybrali jsme po jednom letním kině z kaž­dého kraje.

Výše vstupného je různá

Výše vstupného se liší kino od kina. Některá letní kina přes léto nahrazují fungování klasického zastřešeného kina, což znamená, že promítají za relativně běžné ceny (okolo 100–130 Kč) a mají ve své nabídce především filmové novinky. Jinde kombinují filmové novinky se starými, leč oblíbenými snímky. Při určování ceny ve skutečnosti nejde ani tak o stáří filmu jako o distributora, který si cenu promítání snímku určuje. Nejvíce stojí takzvané blockbustery neboli filmy, které se těší masovému zájmu. Jinými slovy jde o trháky: filmy s vysokým rozpočtem, od kterých se očekává také vysoká návštěvnost.

Existují také letní kina, která se rozhodla pro jednotné vstupné (ať už jde o novinku, či starší film) či velmi symbolickou částku. V Ostravě dokonce najdete několik představení, která jsou zdarma či s dobrovolným vstupným.

Právě ostravský příklad vnáší mezi ostatní letní kina v tabulce další nový prvek. Nejde totiž o jedno letní kino, ale o projekt, který shromažďuje informace o všech letních kinech ve městě. V Ostravě totiž podobně jako v Praze a dalších velkých městech není letní kino jen jedno. Aby se obyvatel Ostravy a okolí, případně její návštěvník zorientoval v nabídce, vznikl Festival letního ostravského kina, který mu zprostředkuje informace o všech 10 lokalitách, kde se ve městě promítá.

vánoční banner 2016

Pojízdná kina

Neméně zajímavým projektem je pojízdný kinematograf, který přes léto jezdí po České republice a navštěvuje různé obce, aby tam lidé na pár dní mohli zažít to pravé letní promítání. Do naší tabulky jsme zařadili příklad Pacova, který je ukázkou letního kina tohoto typu. V srpnu do tohoto města zavítá Kinematograf bratří Čadíků, který funguje již více než čtvrt století a každoročně objíždí desítky českých i slovenských měst. V nabídce jsou především české filmy, ale i některé zahraniční filmové počiny. Stačí, aby město či obec našly vhodný prostor pro venkovní promítání, techniku a filmy doveze kinematograf.

Představu o tom, co mají kina v nabídce a co letos frčí, si můžete udělat v naší tabulce, kde jsme pro ukázku vybrali několik filmů z jejich srpnové produkce. Ne všechna kina ale zveřejňují celý program již na začátku své sezóny, někde ho odkrývají po týdnech, jinde po měsících, proto se nám k datu uzávěrky tohoto čísla u všech nepodařilo zjistit, co se bude v srpnu promítat.

Co s sebou do kina?

Letní kina, jak už název napovídá, bývají v provozu pouze v létě. Nejčastější sezóna je přes letní prázdniny, tedy v červenci a v srpnu. Najdete ale i taková kina, která začínají promítat již v červnu a končí v září. Důvodem pro toto časové rozmezí není jen to, že děti mají prázdniny a pracující dovolené, takže mohou na večerní promítání přijít, aniž by museli řešit ranní vstávání. Hlavním důvodem je počasí.

Mnoho kin promítá pouze za dobrého počasí. Jinými slovy, pokud třeba prší, promítání může být zrušeno. V některých městech a obcích, kde je provoz letního kina například propojen s kinem klasickým, se může promítání přesunout do prostor běžného kina, případně do jiných vyhovujících prostor s dostatečnou kapacitou a promítací technikou.

V případě, že se počasí vydaří, je třeba myslet na to, že letní kina začínají promítat až poté, co se dostatečně setmí, aby se navodila atmosféra skutečného kina. Uváděné časy začátku projekce proto často bývají pouze orientační. Se západem slunce se ovšem nenavodí pouze ta správná atmosféra, ale klesá také teplota vzduchu. Proto je třeba myslet na správné vybavení. Vhodné je přinést si s sebou svou vlastní deku a teplejší oblečení, například ponožky, dlouhé kalhoty a podobně.

Pro pohodlí během filmu si nezapomeňte vzít něco měkkého, na co se posadíte. Nečekejte totiž pohodlné polstrované sedačky jako v běžném kině. Někde používají plastové židle, jinde dřevěné lavice, bedny, prostě co se namane. Ne všude je navíc takovýchto míst na sezení dostatek, takže se může stát, že skončíte na zemi.

Sledování filmů v kině si mnozí lidé nedokážou představit bez popcornu a pití. Dobrou zprávou je, že mnoho letních kin má ve svém areálu alespoň nějaký kiosek s drobným občerstvením. Nejdále to z našich příkladů v tabulce dotáhli asi v Brně, kde mají plnohodnotnou nabídku jídel a nápojů s obsluhou. Většinou čekejte ale drobnější nebo žádné občerstvení. Pokud si tedy nejste jistí, zda na místě nějaké pořídíte, raději si vezměte svačinku a pití s sebou.

Do svého vybavení na letní filmovou projekci nezapomeňte přibalit také baterku. Oceníte ji v případě, že budete během promítání potřebovat na toa­letu. Pro jistotu přihoďte také pláštěnku, protože počasí je nevyzpytatelné a během projekce může dojít k jeho náhlé změně.

 

 

Ceny v letních kinech

 • Letní kino Brno

  město Brno

  místo promítání dvůr Městkého divadla Brno, Lidická 12

  vstupné 99 Kč

  nákup vstupenek online na webových stránkách kina, případně na místě od 20:00

  sezóna 2018 29. 6. 2018 – 28. 8. 2018

  časy začátku promítání od 21:00

  na programu v srpnu Vesničko má středisková, Jurský svět, Johny English se vrací, Dítě Bridget Jones, Velký Gatsby, Láska bez bariér, Noc patří nám, Matka!, Prázdniny v Římě, Padesát odstínů temnoty a další

  více informací www.letnikinobrno.cz

 • Letní kino Na hradě

  město Česká Lípa

  místo promítání nádvoří hradu Lipý, U Vodního hradu 63

  vstupné 80 Kč (na čtvrtý film vstup zdarma)

  nákup vstupenek na místě v pokladně při vstupu na nádvoří

  sezóna 2018 22. 6. 2018 – 10. 8. 2018

  časy začátku promítání po setmění

  na programu v srpnu Nit z přízraků, Star Wars: Poslední z Jediů, Hastrman, Jumanji: Vítejte v džungli!

  více informací www.lipy.cz

 • Letní kino Háječek

  město České Budějovice

  místo promítání F. A. Gerstnera 8/4

  vstupné 50 Kč – 130 Kč (liší se dle filmu)

  nákup vstupenek online na webových stránkách kina, případně v pokladně letního kina hodinu před promítáním

  sezóna 2018 1. 6. 2018 – 31. 8. 2018

  časy začátku promítání po setmění

  na programu v srpnu Program kina na srpen nebyl v době uzávěrky časopisu k dispozici.

  více informací www.kinokotva.cz

 • Letní kino Širák

  město Hradec Králové

  místo promítání Orlické nábřeží

  vstupné 80 – 130 Kč (liší se dle filmu)

  nákup vstupenek online na webových stránkách www.hkpoint.cz, případně na místě hodinu před promítáním

  sezóna 2018 6. 6. 2018 – 31. 8. 2018

  časy začátku promítání od 20:30

  na programu v srpnu Ant-Man a Wasp, Mission Impossible: Fallout, Taking Off, Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená, Mamma Mia: Here We Go Again!, Meg: Monstrum z hlubin, Temné síly, Úžasňákovi 2, Děsivé dědictví, Špion, který mi dal kopačky a další.

  více informací www.letnikinosirak.cz

 • Letní kino Chomutov

  město Chomutov

  místo promítání Přemyslova 4752

  vstupné 80 –100 Kč

  nákup vstupenek online na webových stránkách Kultura a sport Chomutov nebo na místě v pokladně hodinu před začátkem promítání

  sezóna 2018 29. 6. 2018 – 1. 9. 2018

  časy začátku promítání od 21:00 či 21:30 (dle data promítání)

  na programu v srpnu Ztracen v džungli, Vetřelec: Covenant, Ferdinand, Nekonečná láska, Tátova volha, Sněhulák, Tajný život mazlíčků, Špindl, Delirium, Mimi šéf a další.

  více informací www.kultura-sport.cz

 • Letní kino Kroměříž

  město Kroměříž

  místo promítání nádvoří Starého pivovaru, Prusinovského 114

  vstupné 50 Kč

  nákup vstupenek pouze na místě cca 30 min před promítáním

  sezóna 2018 10. 7. 2018 – 28. 8. 2018

  časy začátku promítání od 20:30

  na programu v srpnu To, Tátova volha, Coco

  více informací www.dk-kromeriz.cz

 • Letní kino Litomyšl

  město Litomyšl

  místo promítání Sportovní areál za sokolovnou, Trstěnická 982

  vstupné 50 Kč

  nákup vstupenek pouze na místě, hodinu před promítáním

  sezóna 2018 1. 7. 2018 – 26. 8. 2018

  časy začátku promítání od 20:15 – 20:45 (dle data promítání)

  na programu v srpnu Tátova volha, Star Wars: Poslední z Jediů, Coco

  více informací www.kinolitomysl.cz

 • Festival letního ostravského kina

  město Ostrava

  místo promítání 10 různých lokalit v Ostravě

  vstupné 0 – 80 Kč (dle filmu a místa)

  nákup vstupenek různé

  sezóna 2018 6 .6. 2018 – 29. 8. 2018

  časy začátku promítání různé

  na programu v srpnu Král Artuš: Legenda o meči, Černý tulipán, David Gilmour v Pompejích, Coco, Backstage, Osm hrozných, Po strništi bos, Než přišla bouře, Týpci a zbraně, S láskou Vincent, a další.

  více informací flokostrava.cz

 • Letní kino Ostrov

  město Ostrov nad Ohří

  místo promítání letní scéna při Městském domě dětí a mládež Ostrov u zámeckého parku

  vstupné 60 Kč

  nákup vstupenek online, v infocentrech a na místě

  sezóna 2018 13 .7. 2018 – 31. 8. 2018

  časy začátku promítání 21:00

  na programu v srpnu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, Strážci galaxie vol. 2, Po strništi bos, Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta, Tátova volha

  více informací www.dk-ostrov.cz

 • Letní kino Pacov

  město Pacov

  místo promítání zámecká zahrada

  vstupné dobrovolné

  nákup vstupenek netýká se

  sezóna 2018 2. 8. 2018 – 11. 8. 2018

  časy začátku promítání 21:30 (po setmění)

  na programu v srpnu Věčně tvá nevěrná, Čertoviny, Padesát odstínů svobody, Bezva ženská na krku, Anděl Páně 2, Bajkeři, Hurvínek a kouzelné muzeum, Špunti na vodě, Hastrman, Tátova volha

  více informací www.mestopacov.cz

 • Filmové noci

  město Plzeň

  místo promítání bývalý DK Inwest, Americká tř. 2454/49

  vstupné 120 Kč

  nákup vstupenek pouze na místě, případně přes Slevomat (v balíčku se slevou na občerstvení)

  sezóna 2018 4. 7. 2018 – 30. 8. 2018

  časy začátku promítání V době uzávěrky časopisu nebyla informace k dispozici.

  na programu v srpnu Program kina na srpen nebyl v době uzávěrky časopisu k dispozici.

  více informací www.facebook.com/pg/filmovenoci

 • Letní kino Žluté lázně

  město Praha 4

  místo promítání Žluté lázně, Podolské nábřeží 3/1184, velká travnatá louka

  vstupné 50 Kč (držitelé areálové permanentky zdarma)

  nákup vstupenek v pokladně Žlutých lázní

  sezóna 2018 29. 5. 2018 – 1. 9. 2018

  časy začátku promítání 21:30

  na programu v srpnu Osobní strážce, Pařba ve Vegas, Naprostí cizinci, Gorily v mlze, Velký Gatsby, Zodiac, Padesát odstínů šedi, Sex ve městě

  více informací www.zlutelazne.cz

 • Letní kino Příbram

  město Příbram

  místo promítání Legionářů 378

  vstupné 110 Kč

  nákup vstupenek na místě

  sezóna 2018 15. 6. 2018 – 25. 8. 2018

  časy začátku promítání 20:30

  na programu v srpnu Úžasňákovi 2

  více informací szm.pb.cz

 • Kino pod hvězdami

  město Zábřeh

  místo promítání amfiteátr před zámkem na Masarykově náměstí

  vstupné 70 Kč

  nákup vstupenek rezervace na stránkách www.kulturak.info, předprodej či na místě půl hodiny před začátkem

  sezóna 2018 12. 7. 2018 – 23. 8. 2018

  časy začátku promítání 20:00 (po setmění)

  na programu v srpnu Tátova volha, Fakjů pane učiteli 3

  více informací www.kulturak.info


Přihlásit